Једна опција је „Турски ток“, али у овом случају све зависи од завршетка радова на бугарској деоници. Руски експерти истичу да бугарски премијер Бојко Борисов не води сасвим рационалну и одговорну политику када је реч о „Турском току“, али да овај ток није једина опција за снабдевање Србије гасом. Постоје гасоводи и у западној Европи, као и терминали за испоруку течног гаса који могу бити алтернатива.
Гас стиже преко Мађарске
Станислав Митрахович, главни експерт Фонда за националну енергетску безбедност и научни сарадник при Финансијском универзитету при Влади Руске Федерације, сматра да се Србија може снабдевати и гасом из Мађарске.
„У Мађарској постоје прилично велике подземне резерве гаса, тако да, у случају да транзит гаса преко Украјине буде прекинут, Србија може бити обезбеђена на овај начин. Али ово је краткорочно решење. Са друге стране, до Мађарске гас може бити испоручен не само преко Бугарске, него и из Аустрије. Гасовод ’Северни ток‘ иде кроз Немачку, Чешку и Аустрију, а од Аустрије до Мађарске“, рекао је Митрахович.
Иако је уверен да ће „Турски ток“ ипак бити готов на време, експерт истиче да постоји и теоријска могућност да се Србија снабдева одређеним количинама течног гаса, који ипак неће имати значајну улогу, јер је Србија велики потрошач. Експерт верује да би у том случају Србија могла да се нађе под притиском Америке да купује њен течни гас преко Хрватске или Грчке.
У игри је чак и Јамал
Иако део експерата као могуће решење види допремање течног гаса са руских терминала који се налазе на Јамалу и Сахалину, други нису уверени у изводљивост овог подухвата.
Димитриј Адимов, експерт за енергетски сектор, сматра да постоје разне варијанте преко којих Србија може добити гас, укључујући и течни гас, али да је проблем што се ту не ради о директној испоруци. Осим тога, како „Гаспром“ постоји у Србији, он ће, према речима Адимова, свакако бити у обавези да нађе решење на овај или онај начин, и у то не треба сумњати.