У интервјуу за „Гардијан“ Туск је рекао да „брегзит“ за њега представља „најтужније искуство“ за пет година његовог мандата, у бурном раздобљу обележеном кризом еврозоне у Грчкој, огорченим расправама о миграцији и доласком на власт Доналда Трампа.
Говорећи о америчкој председничкој трци 2016. године и кампањи за Брегзит, рекао је да је нови елемент у политици „невиђена спремност да се лаже о готово свему ... да се лаж третира као оправдано средство за победу“. Рекао је да би ово „бесрамно“ понашање дисквалификовало политичаре пре само 10 година.
„Гардијан“ пише да Туск сматра да је бивши британски премијер Дејвид Камерон погрешио када је организовао референдум на коме „није имао шансу да победи“. Туск је такође открио да је јутро након гласања и даље веровао да одлука може да се поништи.
„Моја намера је била да продужим читаву расправу у Европи, али и у Великој Британији. Уз ово, можда сам се (помало наивно) надао да би резултат могао на крају да буде другачији“, додао је Туск.
Туск је Макрона описао као „будућу наду Европе“ и истинског пријатеља, али рекао је да има проблема са „врло новим идејама и мишљењима“. Туск се такође успротивио Макроновом приближавању Русији, рекавши да је „дезоријентисан“ овим новим наративом.
„Ако нисмо у стању да Украјину заштитимо од руске агресије, то неће бити проблем само Украјини, већ и Европи у целини. Надао сам се да ће и Емануел Макрон овде бити врло доследан“.
Туск, који се поноси знањем о европској историји, такође је био критичан због Макроновог одбијања да отвори разговоре са Северном Македонијом и Албанијом.
Француско „не“ довело је лидере у региону до очаја, укључујући премијера Северне Македоније Зорана Заева, који се суочио са националистима како би окончао дуготрајни спор око имена са Грчком, пише Гардијан.
„Мислим да је стратешки и политички направљена велика грешка... након толико напора и жртвовања, посебно у Скопљу“, казао је Туск.