Заменик председник те странке Александар Чотрић, у писаној изјави достављеној медијима, наводи да та странка сматра да Београд и Србија заслужују такво монументално обележје.
„Такво монументално обележје ће подсећати на блиставе тренутке наше историје и бити надахнуће садашњим и будућим генерацијама како се воли и брани своја отаџбина“, навео је Чотрић.
СПО, додао је Чотрић, предлаже да тријумфална капија буде подигнута у некадашњем Краљевом, данас Пионирском парку, између здања Скупштине Србије и Новог двора, односно садашњег Председништва.
Спомен комплекс
Та странка предлаже и да у близини тог симбола престонице буду постављени и достојни споменици краљу Петру Првом Ослободиоцу и краљу Александру Ујединитељу.
СПО подсећа да су они као командати српске војске заслужни за велике победе код Куманова, на Брегалници, Церу, Колубари, Солунском фронту и другим бојиштима од 1912. до 1918. године.
„Тријумфална капија је требало да буде подигнута у Београду у предвечерје Другог светског рата, у славу краљева Петра и Александра Карађорђевића и војвода, генерала, њихових спартанских официра и војника. Остварење те идеје спречили су Други светски рат, слом Краљевине Југославије и победа комунистичке револуције“, навео је Чотрић.
Иако је од тада прошло више од седамдесет година, није касно да у мермер спомен обележја буду уклесани ликови и имена: Радомира Путника, Живојина Мишића, Степе Степановића, Петра Бојовића, Павла Јуришића Штурма, Драгутина Гавриловића, Милунке Савић, Данила Пурића, пише у саопштењу.
И јунаци из Црне Горе
На мермеру би, додао је Чотрић, били и јунаци из Црне Горе. Списак би био дужи од оног који се налази на Тријумфалној капији у Паризу, подигнутој у част победа Наполеона Бонапарте.
Чотрић сматра да би у мермеру тријумфалне капије Србије требало да буде уписано и признање немачког фелдмаршала Аугуста фон Макензена: „Ми смо се борили са војском о којој смо слушали само у бајкама“.
„Данас нема Југославије, али тријумфалне капије Србије мора да буде, и то као споменика онима који су заслужили вечни пламен поштовања и дивљења, онима над којима је почињен злочин без кога не би био могућ ни злочин над државом никлом из њихове крви“, навео је Чотрић.
Он је истакао да је време да престанемо са култом јадиковања и обележавања пораза и да се окренемо слављењу успеха и победа које су српски народ учиниле поштованим и вредним дивљења широм Европе и света, преноси Танјуг.