„’Нулта опција‘ је, пре свега, поштовање одлука арбитраже, како би дуг ’Гаспрома‘ према ’Нафтогасу‘ био једнак нули“, написао је Витренко на својој страници на Фејсбуку.
Он је подсетио да руска државна корпорација треба да плати 2,6 милијарди долара према решењу суда у Стокхолму.
„Немогуће је заборавити да ’Гаспром‘ није испунио своје обавезе, опростити ’Гаспрому‘ три милијарде долара и повући захтеве за потраживањима у новој арбитражи без адекватне надокнаде.“
Раније је Дмитриј Медведев истакао да украјинска компанија и „Гаспром“ неће моћи да се договоре о новом уговору ако Кијев настави да захтева исплату према судским одлукама. Медведев је напоменуо да стране морају да се договоре о обострано корисном решењу. Руски премијер је такође позвао Кијев да одустане од наметања високих транзитних царина.
Преговори у Бечу
Стране су у петак одржале преговоре након којих је Витренко изјавио да је Украјина пристала да добија гас од Русије на рачун отплате обавеза према одлуци арбитраже у Стокхолму. Он је нагласио да је „Нафтогас“ спреман да одустане од нових потраживања уколико стране потпишу дугорочни споразум за транзит који би покрио све расходе Кијева. Витренко је, такође, напоменуо да украјинска компанија треба да добије компензацију јер „Гаспром“ није испунио своје обавезе према постојећим уговорима.
Са своје стране, министар енергетике Русије Александар Новак рекао је да преговори о гасу теку у интензивном формату. Према његовим речима, тренутно је кључно решавање судских спорова. Према речима министра, требало би створити конкурентне услове за транзит.
„У том случају, наравно, транзит ће бити сачуван и имаћемо могућности, између осталог, да искористимо гасни транспортни систем Украјине“, додао је Новак.
Гасни споразум
Постојећи уговор о транзиту руског гаса истиче крајем ове године.
Москва инсистира на томе да нови споразум може да се потпише под условом обостраног одбацивања захтева пред међународним судом и прекида парничног поступка.
Кијев сматра да су ови услови неприхватљиви. „Нафтогас“ процењује своја потраживања од „Гаспрома“ на укупно 22 милијарде долара.