„Пре три или четири године и бивша Авалска улица је добила име по Краснову, а сада је подигнут овај лепи споменик — лик Краснова који гледа управо у једно од здања које је пројектовао. Велика је заслуга Николаја Краснова за садашњи изглед Београда. Он је унео једну посебно значајну особеност свог талента, своје уметничке, архитектонске визије“, напомиње Вукосављевић.
![Рус због којег је Београд постао европска престоница Рус због којег је Београд постао европска престоница - Sputnik Србија](https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/112130/53/1121305330_0:0:3072:2048_600x0_80_0_0_53ed25d6e60de8f839da70e59d2c9040.jpg)
Како министар каже, велика дела руског архитекте углавном су позната, али стицајем историјских околности, расле су и стасавале генерације које нису много знале о делу Краснова и његовој заслузи за изглед Београда, који се мењао после трагедије у Првом светском рату.
„Једноставно, не само захваљујући Краснову, али у великој мери захваљујући управо њему, Београд је после разарања из Великог рата постајао, својим изгледом и својом архитектуром, значајна европска престоница. Руски емигранти који су дошли после револуције били су активни у области архитектуре, грађевинарства, глуме, балета, позоришне уметности и многих други професија из природних и друштвених наука и једноставно су дали нашем друштву драгоцене еликсире свог рада, талента и стручности“, закључио је министар Вукосављевић.
Спутњик је својевремено објавио опсежну причу о Николају Краснову, руском неимару Србије, и његовој улози у модернизацији српске престонице.