Шекарићева, која је на Олимпијским играма у Барселони 1992. године наступила под „олимпијском заставом“, додаје да је статус који су српски спортисти имали на тим играма био деградирајући.
„Ако им је главни разлог, а питање је да ли је, допинг, шта је онда са спортистима који немају такав прекршај? Не може се то генерализовати. Тога има у сваком спорту, појављује се спорадично у неким земљама, тако да то није ништа ново, али онда те санкције треба да сносе спортисти који треба да их сносе. Не може то да се односи на све. А ако то гледате са стране спортиста, неко буквално пропушта свој тренутак. У неким спортовима не трајете дуго, дочекате својих пет минута кад сте на врхунцу и неко вам то ускрати. Мени је то трагично“, каже Јасна Шекарић.
Једна од наших најуспешнијих спортисткиња свих времена додаје да је то што се десило руским спортистима трагично и да је проблем могао и морао да се реши на другачији начин.
Понижења у Барселони
Присећајући се одласка у Барселону 1992. године Шекарићева истиче да је атмосфера у тиму била фантастична, да су се сви међусобно подржавали, али због свега што је претходило одласку на Олимпијске игре није могла да се радује, јер није ишао цео олимпијски тим.
„Кад смо отишли тамо, нико се није радовао онако како је требало да се радује кад се иде на Олимпијске игре. Мало је све то било мучно. Долази дан отварања, речено је да ће нам бити допуштено да идемо, с тим да смо на лицу места добили потпуно беле униформе и ми смо се сви спремили. Требало је да се крене и онда смо добили обавештење да ипак не излазимо на стадион. То је било потпуно деградирајуће за нас као спортисте. То је било неко тренутно разочарање, у селу смо гледали пренос отварања и било нам је жао“, прича Шекарићева.
Она подсећа да је стрељачки тим тадашње СРЈ једини освојио медаље у Барселони и додаје да не зна колико је све што се догађало „ван терена“ утицало на њихову форму, јер стрељаштво је такав спорт у којем „или си спреман или ниси и не може неки инат да ти да додатни ветар у леђа“.
Јасна Шекарић наглашава да у то време нико није приговарао нашим спортистима што учествују на Олимпијским играма под олимпијском заставом.
Извршни комитет Светске антидопинг агенције ( ВАДА) саопштио да је Русија изгубила право да организује међународна спортска такмичења и подноси захтеве за њихову организацију. Руски спортисти не могу да учествују ни на олимпијским, ни на светским првенствима под националном заставом.