Кренимо од почетка. Док је аустријски књижевник Петер Хандке јуче у Стокхолму примао Нобелову награду за књижевност за 2019. годину, његови противници су оштро протестовали. У мору бурних реакција којима се оспоравала одлука Нобеловог комитета, издвојио се гест извесне шведске лекарке Кристине Доктаре, која је крочила међу окупљене испред центра „АБФ“ у Стокхолму и са медаљом високо подигнутом у руци саопштила драматичну одлуку: „Враћам своју Нобелову награду!“
„Некада сам била поносна на Шведску академију, али сада осећам само стид и кривицу. Била сам сведок геноцида из прве руке пре 27 година, када сам била тамо. Вратићу Нобелову награду због чињенице да ју је добио и Петер Хандке, који негира геноцид који се десио у Босни и Херцеговини“, рекла је Доктареова.
#Stockholm'de Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine tepki gösteren İsveçli gazeteci Christina Doctare, 1988 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü sağlık ekibinde görev yaptığı için aldığı Nobel madalyasını bu gece iade ediyor pic.twitter.com/d9bkWH7yxw
— Güneş Gazetesi (@gunes_gazetesi) December 11, 2019
Присутни су обраћање испратили бурним аплаузом уз скандирање: „Кристина!“ „Кристина!“
Међу окупљенима су, између осталих, били Алида Бремер, немачки писац хрватских корена, немачка и француска новинарка Елке Шмитер, као и Флоранс Артман, амерички новинар Рој Гутман, Емир Суљагић, директор Меморијалног центра Сребреница — Поточари, члан норвешког Хелсиншког комитета Енвер Ђулиман, као и Мирсад Дуратовић, председник Регионалног савеза Удружења логораша регије Бањалука.
Dünyanın heryerinde Dünyayı biz kadınlar kurtaracağız . Orhan Pamuk muş OÇ götü yemez o madalyayı geri vermeye. Çünkü o bir İstanbul bebesidir. YETMEZ AMA EVETÇİ değilmi hepsi Aynı bokun LACİVERDİ .O el böyle kalkar Christina Doctare pic.twitter.com/prEaUFBGld
— Gamli baykuş (@gamlibaykus) December 11, 2019
Вест су ускоро пренели регионални и светски медији.
У информацији коју су светски медији пренели наводи се да је Доктареова Нобелову награду за мир добила 1988. као чланица мировних снага УН. Колико је то тачно?
Једноставан поглед на сајт Нобеловог комитета говори да њеног имена међу добитницима Нобелове награде за мир за ту годину — нема.
Наиме, награду су као колектив добили сви припадници мировних снага УН од 1948. до 1988. године, што је укупно више 500.000 људи из 53 земље света!
Šveđanka dr Christina Doctare koja je navodno vratila Nobelovu nagradu za mir koju je navodno dobila 1988. godine, uopšte NIJE DOBILA Nobelovu nagradu za mir.
— AnaB(nePremijer😎)🎁 (@AnaB1020) December 10, 2019
To što je radila za UN, pa misli da je ona jedna čitav UN Peacekeeping Forces, to je več njen problem u glavi. 🙄🙄 pic.twitter.com/85WAaowHCB
Одлуку да награда буде додељена Хандкеу изазвала је много буре. Већина земаља региона због Хандкеа је бојкотовала овогодишњу доделу Нобелове награде, међу којима су амбасадори БиХ, Хрватске, Северне Македоније и Албаније. Бојкоту се потом придружила и Турска.

Добитник овогодишње Нобелове награде за књижевност, аустријски писац Петер Хандке изјавио је синоћ да није очекивао кампању која се води против њега и да је имао идеју да покуша да помири ставове.
„Волео бих да сретнем једну мајку са једне и једну са друге стране. Једну мајку из Кравице, где је био почетак свих масакра и једну мајку из околине Сребренице. То је била моја идеја, али мислим да је била помало наивна. Мислим да у овом тренутку ту идеју не могу да реализујем“, рекао је Хандке.