Председник Комунистичке партије Јапана Казуо Шии изјавио је да је најбржи начин да се врати јужни део Курила — затражити од Москве читав архипелаг, укључујући његов северни део. Он је назвао неправедним мировни споразум из Сан Франциска који је потписан након Другог светског рата, а којим је Токио изгубио Курилски архипелаг.
Шеф комитета Савета Федерације за међународне послове Константин Косачов приметио је да је ово предлог опозиционог јапанског политичара који представља највећу партију која је против званичне власти Токија. Због тога његову изјаву треба разматрати као елемент унутрашње, а не спољне политике.
Парламентарац је позвао да се не обраћа већа пажња на речи лидера јапанске Комунистичке партије.
„То је покушај да се зараде додатни политички поени на радикализацији става око острва“, нагласио је сенатор, додавши да се по налогу председника Владимира Путина и премијера Јапана Шинзоа Абеа води озбиљна дискусија на тему закључења мировног споразума.
Став Москве се неће поколебати
Сенатор Сергеј Цеков је нагласио да су Курилска острва ушла у састав Русије у складу са међународним правом.
„Став Јапана се колеба у зависности од тога ко је на власти. Комунисти очигледно покушавају на овај начин да подигну себи рејтинг и добију додатне поене на изборима“, рекао је Цеков, пише „Нејшн њуз“.
Он је потврдио да се став Москве неће променити када је у питању ова тема.
„Ми не можемо предати острва да би се тамо појавиле америчке базе. Ми немамо намеру да ревидирамо то што је било постигнуто након Другог светског рата, али дијалог треба водити“, закључио је Цеков.
Јапанци зависе од спољњег фактора
Посланик Државне думе Антон Морозов скренуо је пажњу на високи ниво односа са Јапаном, који ће сигурно довести до зближавања ставова по овом осетљивом питању.
„Пре или касније Јапанци ће пристати на наше услове мировног споразума, јер они умногоме зависе од спољњег света, укључујући и Русију“, рекао је он.
Према његовим речима, тако „апсурдна“ изјава о пуном повратку Курила Јапану може довести само до маргинализације политике у трци за рејтингом.
Спор око Курилских острва
Русија и Јапан воде преговоре о закључивању мировног споразума, а Токио се нада да ће тај циљ бити постигнут решавањем територијалног питања које је покренуо.
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.
Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност предавања острва Хабомаи и Шикотан Јапану. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.