За овогодишњу конференцију било је акредитовано скоро 2.000 новинара, а Путин је одговорио на 77 питања.
Незаобилазна тема је била Украјина и ситуацији у Донбасу, а шеф руске државе с тим у вези каже да га узнемирава изјава украјинског председника Владимира Зеленског да би Мински споразуми могли да буду ревидирани.
Ако се то дозволи, ситуација може ући у ћорсокак. Кључ за договор је закон о специјалном статусу Донбаса, који треба да буде имплементиран у Устав Украјине, сматра он и додаје да је потребан директан дијалог са самопроглашеним републикама ДНР и ЛНР.
Путин је рекао и да стране војске нема у Донбасу, али да зато има плаћеника који ратују на обе стране.
У Украјини нема страних трупа
„Што се тиче повлачења страних трупа, тамо их нема, тамо има локалне милиције, локалних снага самоодбране и оне се састоје од локалних становника… Што се тиче плаћеника, и у Паризу сам рекао: тамо има и Француза и Немаца који ратују и на једној и на другој страни. Међутим, главни проблем је то што нема жеље да се то питање решава у дијалогу с људима“, рекао је Путин.
Кад је реч о снабдевању Украјине гасом, Путин верује да ће договор бити постигнут.
„На путу смо ка тим договорима. Тежићемо томе да и украјинска страна буде задовољна. Немамо никакву жељу да заоштравамо ситуацију у енергетици“, поручио је он.
Једна од тема која данима заокупља пажњу руске јавности, јесте одлука ВАДА о руским спортистима, за коју је Путин рекао да је не само неправедна, већ се коси са здравим разумом.
Русе, рекао је, кажњавају други пут за исту ствар.
Прогон Спутњика у Естонији
Последњих дана вест број један у Русији је и положај новинара Спутњика у Естонији, а тим поводом Путин каже да ће руске власти учинити све како би подржале рад агенције у Естонији и другим државама где је присутна.
„Ми ћемо радити све како бисмо вас подржали, где год да се налазите, али таквим мерама које неће нашкодити нашим међународним односима“, обећао је председник Русије.
Он је осудио притисак на новинаре Спутњика у Естонији, али је истовремено рекао да предузимање контрамера на државном нивоу нема много ефекта. Додао је да Русију на Западу оптужују за притисак на медије, а ипак — европске земље раде то исто, што је посебан цинизам.
Од горућих међународних питања, Путина су новинари питали за процес импичмента америчког председника, а он је изнео став да је то унутарполитичка борба која ће се наставити и да су разлози за покретање импичмента „вештачки“. Путин сумња да ће опозив бити спроведен у Сенату.
СТАРТ 3 или трка у наоружању
Први човек Русије каже и да је Русија заинтересована за развој и очување односа са САД, без обзира на то ко буде био на власти у Белој кући.
У америчко-руским односима тренутно једно од најактуелнијих питања је и продужење споразума СТАРТ 3, а Путин каже да ако тога не буде, у свету неће бити ничег што ће спречити трку у наоружању, те да је Русија спремна да већ сутра продужи тај споразум.
Путин је рекао и да Русија сматра контрапродуктивним војни савез САД, Јужне Кореје и Јапана.
Немамо гаранције да се америчко оружје неће појавити на Курилским острвима, рекао је он и истакао да Русија заједно са јапанским властима покушава да пронађе излаз из те ситуације. Он је нагласио да се у региону формирао савез који чине Јапан, САД и Јужна Кореја. Говорећи о односима Русије и Кине, Путин је рекао да између двеју земаља постоји изузетан ниво поверења и то је најважније и темељ је сарадње у свим областима, од економије, преко космоса, до саобраћаја и високих технологија и других.
Крај униполарног света
Истакао је да униполарни свет више не постоји и да је после пада СССР-а постојала илузија о томе да тако нешто може да постоји.
Коментарисао је и последице санкција ЕУ по Русију и навео да је то пре свега губитак радних места.
„Међутим, осим минуса, постоје и плусеви. На пример, развијају се пољопривреда, војна индустрија.“
На питање о убиству мушкарца у Берлину и о томе да Немачка с једне стране тврди да од Русије није добила поуздане информације, а Москва тврди обрнуто, Путин каже:
„И једна и друга страна су у праву. Русија није упутила званични захтев о изручењу лица које је потом убијено у Берлину, сматрајући да је то бесмислено. Комуникација се одвијала на нивоу специјалних служби.“
Турски новинар је питао Путина да ли подржава либијског генерала Халифу Хафтара.
„Не верујте свему што пишу западни медији. Погледајте само шта све пишу о Анкари“, одговорио му је Путин.
„Тешко је у Либији одредити ко је у праву. Најбоље би било пронаћи решење које би омогућило да се прекине рат“, нагласио је Путин.
Он сматра да стране у сукобу треба да се договоре ко ће управљати земљом и позвао да се пронађе решење које ће омогућити да се оконча рат у Либији.
На питање новинара Би-Би-Сија како коментарише то што је британски премијер Борис Џонсон на свакакве начине говорио о њему, поредећи га чак и с ликовима из „Хари Потера“, каже да је навикао на свакакве коментаре на свој рачун и да га то не узнемирава.
На питање новинара када је Путину било најтеже, он је одговорио да је то било за време трагедије у Беслану и талачке кризе на Дубровки. Сложио се да жена може бити председница Русије ако је компетентна. Избор председника Русије не треба да зависи од пола, истакао је Путин.