Народ се од подјела и политичких трвења брани молитвама, кажу вјерници. Киша и измаглица које су се надвили над Острог, не ремете уобичајени ритам манастирског живота. У порти манастира екипа Спутњика затиче мању групу вјерника. Међу њима је и Никола Зејак, који данас живи у Србији, а пореклом је из Црне Горе.
„Ово је највећа духовна светиња на овим просторима и једном годишње се трудим да дођем из Србије овдје да се поклоним, напуним духовном енергијом и примим благослов. Долазак у Острог је за мене увијек специјални тренутак“, каже нам Зејак, примјећујући да у Острог долазе људи из свих крајева свијета и свих вјера.
Припрема за Никшић
Коментаришући сјутрашњи догађај и Никшићу, Зејак каже да се нада да ће доста вјерног народа доћи на тај скуп. Он са жаљењем констатује да се у Црној Гори већ неко вријеме осећају тензије и да долази до подјела у народу које нису добре.
„Томе нема мјеста, Српска православна црква мора опстати. То је црква у коју је мој ђед ишао и сви моји преци и нема друге цркве“, наводи Зејак.
Ђорђе Бојовић, студент из Чачка који је други пут у Острогу, каже да као и први пут осјећа „специјалну енергију“ у манастиру .
Са још двојицом другова је ишао на Никољдан код пријатеља у Црну Гору, па су одлучили да оду и у Острог да се помоле Светом Василију. Сва тројица се спремају да сјутра иду у Никшић на црквено-народни Сабор.
„И ја сам вјерник и лоше се осјећам кад чујем да Црна Гора хоће да отме цркви имовини. Чак сам читао да хоће да отворе у цркви коцкарницу. Не бих волио да се то деси, то би био велики удар на светиње. Зато подржавам тај скуп“, објашњава Ђорђе.
У сувенирници манастира за Спутњик кажу да се у манастиру не осјећа ништа од онога што се дешава у политици, а да се од подјела народ брани молитвама.
Добродошао је ко год дође у манастир, које год да је нације и вјере, а чак и они који дођу као туристи одмах осјете посебну духовност Острога, додају радници у сувенирници, који су замолили да не објављујемо њихова имена.