00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

„Руски олигарси пуне британске партијске касе“, али су мале шансе за побољшање односа са Москвом

© AP Photo / Thanassis StavrakisПоглед на зграду парламента у Лондону
Поглед на зграду парламента у Лондону - Sputnik Србија
Пратите нас
Без обзира на узајамне оптужбе конзервативаца и лабуриста, које су се могле чути током предизборне кампање у Великој Британији, да руски олигарси пуне њихове партијске касе, чланови Дома лордова и њихове колеге из руског Савета федерације су после заједничког састанка изнели план будуће сарадње.

Константин Косачов, шеф комитета Савета федерације за међународне односе, у четвртак је, после састанка са представницима Дома лордова, изјавио да је направљен нацрт за узајамну сарадњу и да ће после формирања комитета за међународне односе упутити писмо свом британском колеги са овим предлогом.

Руски олигарси оптужени и за „брегзит”

Николај Топорнин, ванредни професор на Московском државном институту за међународне односе, сматра да је добро то што се успостављају контакти између Савета федерације и Дома лордова, али да не треба придавати велики значај међупарламентарној сарадњи на овој етапи.

„Компетенције Дома лордова су мање него компетенције Дома комуне. Управо Доњи дом британског Парламента формира Владу, доноси основне законе и разрађује договоре са трећим странама“, рекао је Топорнин.

Шефица Центра за британске студије Руске академије наука Јелена Ананјева објашњава да, када је реч о будућем односу Велике Британије према Русији, треба имати у виду ставове Лабуристичке и Конзервативне партије.

„Током изборне кампање и лабуристи и конзервативци су оптуживали једни друге да имају везе са Русијом. Лабуристи су тврдили да руски олигарси пуне партијску касу торијеваца, а ови су тврдили исто то за лабуристе, као и да је Москва утицала на резултате референдума о ’брегзиту‘“, рекла је Ананјева.

Прво излазак из ЕУ, па тек онда Русија

Она додаје да су се до 2014. године трговинско-економски односи постепено развијали и да није било оштрих негативних промена у политичким односима. Међутим, у тренутним околностима тешко је предвидети какве ће односе Британија градити са Русијом, јер ће Лондон након изласка из ЕУ тежити да води независну и самосталну спољну политику према Русији.

Борис Џонсон - Sputnik Србија
Џонсон одобрио објављивање извештаја о „руском трагу“ у британској политици

„Како је на изборима победила Конзервативна партија, Борис Џонсон ће вероватно до 31. јануара настојати да реши сва питања у вези са изласком Велике Британије из ЕУ“, сматра Топорнин.

Тек након завршетка процедуре око „брегзита“ може се очекивати да Лондон размотри промену спољнополитичког курса која је до сада била у складу са европском перспективом. 

Ипак, експерти су скептични када је реч о побољшању односа између Велике Британије и Русије, без обзира на све иницијативе, и то због унутрашњих и спољних фактора.

С једне стране треба узети у обзир унутрашње факторе, односно чињеницу да су последњих година унутар Велике Британије формиране предрасуде да Русија убија бивше шпијуне и да се меша у изборе. Ове предрасуде подржавају масовни медији, а последица је да је у потпуности формирана негативна слика о Русији.

„Како би се променили односи са Русијом, треба прво променити негативну слику, и неопходно је чути добронамерне тонове од стране званичника из Лондона“, наглашава Топорнин.

Однос између Лондона и Москве зависи од САД

Са друге стране, односи на линији Лондон-Москва зависе и од спољних фактора, а пре свега САД.

Ананјева је уверена да ће се Лондон понашати према Русији у складу са односима које Вашингтон успостави са Москвом. Како ће то изгледати, зависи од избора у Америци, али и од британске Владе.

„Лондон неће у потпуности пратити спољнополитички правац Вашингтона ни када је реч о Русији, а ни о другим међународним питањима“, уверен је Топорнин.

Трамп и Џонсон немају баш блиске односе, а и ставове америчког председника не подржава цео британски естаблишмент. Осим тога, експерт је уверен да се Лондон неће тако лако одрећи своје самосталности у спољној политици, а ни новца руских олигарха, нарочито ако узмемо у обзир да је Велика Британија стара демократија, која је некада била велика империја и да се неће одрећи традиције, чак и да дође до развијања изузетно блиских односа са Америком.

Лондон ће ипак дати предност Вашингтону

„После изласка Велике Британије из ЕУ, могуће је да ће доћи до продубљивања односа са Вашингтоном, јер је Доналд Трамп већ изјавио да поздравља победу Бориса Џонсона и ’брегзит‘, и да је спреман да предложи Великој Британији одличан трговински споразум, односно стварање зоне слободне трговине“, рекао је експерт.

Борис Џонсон - Sputnik Србија
Џонсон: Надам се побољшању односа с Москвом, али то ометају ужасни проблеми

Он додаје да ће Лондон вероватно искористити овај предлог и могућност да без икаквих препрека изађе на америчко тржиште, што ће и британски бизнисмени подржати.

Ипак, како су велике шансе да Трамп победи на следећим изборима, много веће од било ког демократског кандидата, треба бити опрезан, јер Лондон има прилично недефинисане ставове према њему, а ту треба додати и британску штампу која доста критикује америчког председника. Иако ће Лондон узимати у обзир ставове САД, тешко да ће постати амерички вазал.

Када буде створена нова влада и када се заврши „брегзит“, Лондон ће имати више времена да се посвети односима са Русијом. Сваки контакт на високом нивоу је позитиван сигнал, али чак и да дође до побољшања односа, то ће се изузетно споро одвијати.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала