Успореним темпом и промишљено становници приобаља са сузама у очима окрећу главу док куће у којима су живели пола века и дуже грађевинари руше.
Држава је откупила и срушила 145 кућа од 2013. у граду Вудбриџу, а осам је срушено само овог месеца. Десетине кућа су означене за рушење наредних месеци, преноси сајт Б92.
Предвиђа се да ће у том граду са више од 100.000 становника неке четврти далеко од океана, у нижем делу, тик уз прометни ауто-пут „Њу Џерзи трнпајк“, бити под водом у наредним деценијама јер се и на обали Њу Џерзија, као и широм света, диже ниво океана и вода полако иде ка унутрашњости, преноси Б 92.
Противпоплавне шуме одбрана од океана
Државни откуп некретнина подложних поплавама постао је стварност у многим, не само приобалним савезним државама САД. Њујорк, Тексас, Луизијана, Индијана, Висконсин, Ајова, Северна Дакота и друге имају такве програме.
„Суперолуја Сенди“ је 2012. године житељима низа градова Њу Џерзија, као што је Вудбриџ, показала како изгледа опасност од растућих вода. Циљ државног програма откупа „Плави хектари“ је двострук: уклонити људе и имовину од опасности од будућих поплава и тиме испражњено земљиште употребити као „тампон“ или „сунђер“ који би требало да помогне упијање воде приликом поплава.
„Обично када помислимо на катастрофу, мислимо на неку веома јаку олују или дивљи пожар, на нешто што се догађа нагло и брзо“, рекла је биолог Брук Масло са Универзитета Рутгерс.
Пошто су те куће срушене, она је смислила да се у том подручју однегује „противпоплавна шума“ издржљивог локалног аутохтоног дрвећа, грмља и траве.
„Идеја је пре свега оно што је најважније: преместити људе на виши терен, како би се заштитили здравље и безбедност“, рекла је она и истакла да су радови у којима и сама учествује, „други део процеса да би се обезбедиле преостале куће“ од подизања нивоа океана и других надземних и подземних вода.