Закон, којем се противи већинска Црна Гора, на челу са митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем, због којег су у главном граду Црне Горе Подгорици уведени полицијска блокада и ванредно стање, вечерас је изгласан након сукоба и инцидената.
Посланици Демократског фронта, који су предложили амандмане митрополита Амфилохија, након што су одбијени, сукобили су се са владајућом већином.
Након одбијања предлога посланичког клуба ДФ-а да се гласање одложи за идући дан, владајућа већина у Скупштини је наставила са процедуром за изгласавање закона.
Посланици ДФ су реаговали на такав поступак, а онда је у салу улетело обезбеђење, припадници полицијских снага, којих је било у неколико пута већем броју него у редовном заседању.
Посланици ДФ су приведени. Налазе се у притвору.
Најспорнија одредба у Предлогу закона о слободи вероисповести је да ће верски објекти и земљиште које користе верске заједнице на територији Црне Горе, који су изграђени или прибављени из јавних прихода државе или су били у државној својини до 1. децембра 1918. године, постати државна својина, ако не постоје докази о праву својине верских заједница над тим објектима.
Српска православна црква сматра да је нови закон дискриминаторски према тој верској заједници, те да се његовим одредбама покушава отети имовина СПЦ у Црној Гори која, има своју „осмовековну канонску јурисдикцију на простору данашње Црне Горе“.
Из Владе је раније саопштено да је Предлог закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница усаглашен са највишим међународним стандардима, укључујући конвенције УН, Европску конвенцију о људским правима, праксу Европског суда за људска права, као и смернице ВК и ОЕБС-а/ОДИХР-а.