САД „кују тактику“ за одбрамбени сајбер-удар на представнике руске власти и елите у случају мешања Русије у америчке изборе 2020. године.
У Москви се те претње озбиљно схватају, јер поред новца и технологије, САД имају политичку вољу да воде опсежне и разноврсне војне операције свуда у свету. Руски експерти подсећају да Американци бомбардују, извозе револуције, воде трговинске ратове, подривају глобалне и финансијске структуре, па могу и против Русије да започну „сајбер-ратовање“.
Сајбер-рат, јер друга средства не помажу
Андреј Свинцов, посланик Државне думе Русије, истиче да су све изјаве Американаца о вођењу сајбер-ратова против Русије и Кине у ствари покушаји да се задржи глобално лидерство. Осим тога, САД и Европа су покушале да у економском смислу изолују Русију, јер оружани конфликт у далекој перспективи није могућ. Како економски притисак није дао плодове, сајбер-рат представља најпогодније средство.
„Војни конфликт између Русије и Америке није могућ, а сајбер-рат је друга прича јер још не постоји прецизно и јасно дефинисано међународно законодавство, нити постоје норме које одређују шта се сматра мешањем државе у унутрашње послове, а шта противправним дејством хакера или хакерских група за које се не зна ни за кога раде, ни где се налазе“, рекао је Свинцов.
Он сматра да се у САД одвијају чудни политички процеси и да део владајуће елите покушава на све начине да дискредитује Трампа, Белу кућу и читаву политику коју амерички председник спроводи.
„Реч је о унутрашњој политичкој борби, а Русија и Кина су корисне теме, које се из различитих углова обрађују у медијима паралелно са борбом за власт између демократских елита и савременог политичког мејнстрима око Трампа. Садашњи амерички председник има другачији приступ међународној политици и економији, он окреће САД од глобализације ка стварању моћне националне економије, а то не одговара великом броју америчких бизнисмена и делу политичке елите“, рекао је Свинцов.
Руски посланик сматра да Америка прави прве кораке ка новом виду војних конфликта, јер технологија и вештачка интелигенција постају све важнији.
„За пет до десет година, сајбер-рат ће представљати основни вид ратовања. Више неће бити потребне ракете, тенкови, војници. Дигитална сфера, технологије и вештачка интелигенција постају све важнији“, истиче Свинцов.
Провокације како би се спречило побољшање руско-америчких односа
Михаил Нејжмаков, главни аналитичар Агенције за политичку и економску комуникацију, напомиње да америчка војска прави детаљне планове одбране и напада за сваког свог противника. Он сматра да је битно одговорити на питање зашто се приче о сајбер-рату између САД и Русије сада појављују.
„Трампа и његову администрацију стално оптужују да раде у интересу Русије и да је Трамп на власт дошао уз помоћ манипулације руских хакера. Администрација америчког председника жели да покаже да се силно супротставља активностима Русије и њеном утицају на будуће председничке изборе“, рекао је Нејжмаков.
Он подсећа да се слично цурење информације десило у јуну 2019. године, уочи састанка Путина и Трампа. Такве провокације обично долазе из оних кругова који не желе побољшање односа Москве и Вашингтона.
Део експерата се слаже да је вероватно реч о провокацијама, јер је почело да се говори и о спремности Трампа да се реше несугласице између Москве и Вашингтона, а недавно је и руски министар спољних послова Сергеј Лавров боравио у Америци.