„Став коалиције је да ми нећемо ратификовати погранични споразум“, рекао је Пилуас порталу естонске телевизије ЕРР.
Председник парламента је нагласио да чак и у случају да Русија прва ратификује погранични споразум, Естонија то неће учинити.
„Не треба ништа радити. Несумњиво, не треба да га ратификујемо. Ако закључимо нови споразум о границама и одрекнемо се тих територија (Ивангорода и Печорске области, који су припали Естонији Тартуским мировним споразумом из 1920. године), то ће имати огромне правне последице“, сматра Пилуас.
По мишљењу председника Скупштине, у том случају ће бити анулиран Тартуски мировни споразум и чињеница да је правна наследница републике.
Према Тартуском споразуму, који су Совјетска Русија и Естонија потписале 1920. године, део Лењинградске и Псковске области додељен је овој балтичкој земљи. Ове територије враћене су РСФСР 1944. године.
Москва Тартуски споразум сматра историјским документом који нема правну снагу. Талин тврди да споразум и даље важи. Позивање на споразум стављено је у преамбулу Закона о ратификацији руско-естонског договора о граници. Москва је то оценила као могућност да јој се убудуће изражавају територијалне претензије и повукла свој потпис са договора о граници.