Захарова сматра да су Американци били принуђени да преузму одговорност за своје поступке, јер у овом случају није било могуће пребацити кривицу на неког другог.
Она је такође истакла да су такве грешке Вашингтона доводиле до озбиљних последица. Захарова је, између осталог, подсетила да је амерички генерал Колин Пауел пре готово 20 година донео на седницу Савета безбедности УН епрувету са наводним оружјем за масовно уништење које је наводно развио Ирак, што је послужило као повод да америчке трупе уђу у Ирак.
„Савет безбедности био је против, није усвојена никаква резолуција као одобравање, подршка или легализација америчких акција, између осталог, и захваљујући напорима Русије... Та грешка резултирала је читавим ланцем катастрофа у региону, које су се касније, пробијајући све бране, претвориле у огромну бујицу катастрофа“, објаснила је Захарова за радио „Комсомољска правда“.
Она је истакла да историја познаје много таквих случајева.
„Тих грешака има већ толико да је време да се зауставимо и поставимо питање: зашто се светска заједница, с обзиром да има све светске институције, налази у тако пасивном стању, стању очекивања“, револтирана је Захарова.
Она је истакла да је овакво понашање за Сједињене Америчке Државе готово постало норма.
У писму команданта америчких снага у Ираку Вилијама Силија говорило се о почетку „повлачења“ америчких трупа из Ирака на захтев локалних власти, али је касније председник Здруженог комитета начелника штабова Оружаних снага САД генерал Марк Мили то писмо назвао грешком и нацртом који није требало објављивати.
Ескалација ситуације на Блиском истоку
Крајем децембра америчке снаге извеле су напад на шиитске објекте покрета Катаиб Хезболах у Сирији и Ираку. Пентагон је саопштио да је то био одговор на напад те групе на ирачку базу у близини града Киркук.
Након тога присталице покрета покренуле су напад на Амбасаду САД у Багдаду.
У ноћи 3. јануара Сједињене Америчке Државе извеле су операцију на подручју багдадског аеродрома у којој су погинули ирански генерал Касем Сулејмани и заменик лидера ирачких шиитских устаничких снага Абу Махди ел Мухандис. Вашингтон их сматра умешаним у организацију напада на Амбасаду САД у Багдаду.
Врховни вођа Ирана Али Хамнеи обећао је да ће се осветити Сједињеним Америчким Државама за Сулејманијеву смрт. Амерички председник Доналд Трамп обећао је након тога да ће нанети „брз и снажан удар“ на 52 циља у Ирану ако Американци буду нападнути.
Ирак је већ затражио од Вашингтона да повуче своју војску са Блиског истока, док је Парламент Ирана прогласио Пентагон за терористичку организацију.