Лист напомиње да ова идеја постоји већ дуго, али да је поново „реактивирана“, након што је британска Влада објавила поверљива документа у којима се потврђује да су напад босанских Срба на Сребреницу у јулу 1995. године испровоцирале бошњачке снаге, као и да руководства Републике Српске и Србије нису организовала ни наредила злочине.
„Новости“ подсећају да дешавања у Сребреници већ истражује независна Комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији, коју је у августу 2018. године формирала Влада Републике Српске. Комисија би до краја године требала да заврши извештај и представи га институцијама у Бањалуци.
Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, каже за „Новости“ да је документ британске обавештајне службе, а који се односи на Сребреницу, уступљен овој комисији.
„Британски документ на 200 страница потврдио је тезу да у РС није постојао никакв план за злочин. Ипак, Србима је пресуђивано за геноцид. Да све буде још горе, и Британија, која је имала документ из којег се види да Срби нису планирали злочин у Сребреници, послала је Резолуцију о геноциду у Сребреници Савету безбедности УН. Ово је велики апсурд — Британија има документ својих служби који каже да то није тачно, а подноси резолуцију о Сребреници“, каже Којић.
Он објашњава да један такав документ обавештајних служби, евентуално, може довести до понављања поступака у кривичним предметима који су већ окончани пред правосуђем. Такође, потенцијално би могао да помогне и онима против којих се тренутно води поступак.