00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

У раљама страшног рата: Амерички одговор Ирану и укључивање Израела значило би — катастрофу

© AFP 2023 / Iranian PresidencyПрипадници иранског Корпуса чувара исламске револуције на војној паради у Техерану
Припадници иранског Корпуса чувара исламске револуције на војној паради у Техерану - Sputnik Србија
Пратите нас
Одговор Ирана на убиство генерала Касема Сулејманија бомбардовањем америчких база у Ираку је очекиван, према мишљењу аналитичара, али у случају да тензије ескалирају и Американци одговоре на овај напад, цео регион би могао да буде увучен у раље рата. Опасност је и укључивање Израелa.

Иранска војска извела је у уторак увече ракетни напад на америчке објекте у Ираку. Чувари исламске револуције — елитни одред иранске војске — назвао је ову операцију „Мученик Сулејмани“, будући да се ради о освети због недавног убиства иранског генерала Касема Сулејманија од стране САД.

Више десетина балистичких ракета испаљено је са територије Ирана на базе САД и међународне антитерористичке коалиције у Ираку, а том приликом убијено је око 80 људи и оштећено је и неколико америчких објеката у околини града Ербил, као и авио-база Ајн ел Асад на западу земље. Међу погинулима, према наводима медија, нема америчких војника.

Према речима војног аналитичара Александра Жилина, циљ свега што се дешава тренутно на Блиском истоку, јесте да се у том региону распламса регионални рат. Како објашњава, то што су учинили Американци убиством иранског генерала је најчистија провокација, чије последице могу имати несагледиве размере.

Америка провоцира регионални рат, опасност укључивање Израела

То је учињено баш зато да би се постигао овакав сплет околности, а историја показује да су Англосаксонци одувек то радили — покретали би велике регионалне ратове путем провокација. Међутим, Блиски исток је изузетно важан регион, а ако тамо избије регионални рат, у њему ће бити умешане велике силе, што ће резултирати конфликтом широких размера, упозорава Жилин.

Упитан какав би могао да буде најцрњи сценарио, Жилин каже да би до њега дошло уколико би се поред САД и Ирана у конфликт увукао и Израел. Према његовим речима, то би била потпуна катастрофа, јер је јасно како се понаша Израел — веома жестоко брани своје интересе.

Међутим, наводи, Израелу и САД се исплати да се овај рат заправо покрене, јер би на тај начин заувек могли да се реше иранске нуклеарне претње. То би могло да се реализује тешким бомбардовањем иранских нуклеарних постројења, а у случају да то не успе, не би био искључен чак и нуклеарни напад.

„Свет тренутно виси о концу, јер мислим да су САД спремне да нанесу тежак ударац Ирану. Сви видимо како Американци распоређују своје снаге, како пребацују морнарицу, а не искључујем и да би напад могао да буде изведен и из Грузије, с обзиром да Иран из тог правца уопште није заштићен, те да би из те земље могао да се изведе чист напад, без већих последица“, резонује он.

Грузија као лансирна станица за напад на Иран

Истовремено, стручњак међународне радне групе за борбу против тероризма при НАТО-у Вахтанг Маисаја тврди да ако Грузија заиста и помогне Америци у случају рата са Ираном, Тбилиси би могао да се нађе у центру ратних дејстава, што би могло да доведе до хуманитарне катастрофе великих размера.

Он каже и да је Грузија једини стратешки савезник у региону, будући да Азербејџан неће дозволити Американцима да са његове територије врше напад на Иран, баш као и што је Турска јасно дала до знања Вашингтону какве би последице биле по регион уколико би се САД одлучиле на такав сценарио.

„Уколико се покрене војна операција САД против Ирана, Американцима ће бити потребна територија у региону одакле би могле да се врше разноразне операције, било да је реч о бомбардовању или о чисто извиђачким акцијама. Грузија је једини стратешки савезник САД, а у случају да она дâ сагласност, Тбилиси би аутоматски био увучен у један озбиљан војни конфликт“, додао је.

Прави рат или само припрема за наредне изборе у САД?

Са друге стране, политиколог Срђа Трифковић сасвим је другачијег мишљења, те сматра да ће након ове размене агресије ипак доћи до одређене деескалације ситуације. Како тврди, амерички председник Доналд Трамп донео је исхитрену и импулсивну одлуку наредивши убиство Сулејманија, а сада покушава да смири ситуацију.

Он наводи да ни једној ни другој страни не би одговарало да уђу у отворени сукоб — Иран је у доста тешкој финансијској ситуацији због санкција и вапи за политичким решењем које би довело до њиховог укидања, док је Трамп инстиктивни неитервенциониста, што се могло видети и летос како се успешно одупро притиску јастребова и сторнирао полетање већ спремних бомбардера, након што су била гађана саудијска нафтна постројења.

„Трамп је пре свега заинтересован за сопствени реизбор. С обзиром на добро стање у америчкој економији и на чињеницу да се питање његовог импичмента претворило у један циркус, једино што би озбиљно могло да поремети шансе да Трамп буде поново изабран, јесте један нови рат на Блиском истоку. Осим тога, тај нови рат такође не би имао никакав стратешки смисао, потпуно независно од правних и моралних аспеката, јер не треба почињати рат уколико немате политичку завршницу“, истиче.

Чак и да дође до одговора САД, напад ће бити дозиран

Иако Трифковић не искључује могућност да Американци узврате на овај напад Ирана по базама у Ираку, он тврди да би тај контраударац био ограниченог обима, који може да буде уоквирен у могућност деескалације.

То, како додаје, може да буде и гађање иранских проксија — Хезболаха, проиранских милиција у Ираку, као и војних инсталација у самом Ирану, додуше, без људских жртава.

Подсетимо, како је раније саопштио амбасадор САД у Берлину Ричард Гренел, председник Трамп не жели рат са Ираном, већ дипломатско решење, али је и упозорио да ће Вашингтон узвратити ако Техеран пређе црвену линију, а то је евентуална погибија америчког или савезничког војника.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала