„Што се тиче апела Русије о прекиду ватре, он може донети корист ако након тога Влада националног јединства мирно преда остале рејоне престонице Триполија законитом Парламенту и Либијској националној армији која се налази под његовом контролом“, изјавио је изасланик.
Руски председник Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган позвали су јуче на састанку у Истанбулу сукобљене стране у Либији да хитно седну за преговарачки сто. Они су истакли да тежња ка решавању конфликта у Либији војним путем води само ка даљем страдању и продубљује несугласице између Либијаца.
Влада у Триполију је раније затражила војну помоћ од Турске усред напредовања снага маршала Халифе Хафтара ка либијској престоници. Саопштено је да је реч о копненој, морској и ваздушној војној подршци како би се одбила офанзива. Турски парламент је 2. јануара већином гласова одобрио слање турске војске у Либију. Већина арапских земаља снажно се противи могућој војној интервенцији Турске у либијски сукоб.
Криза у Либији
Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се Влада националног јединства на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.
Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом, која води дуготрајан рат са милитантима. Уједињене нације предлажу да се на пролеће 2019. године у Либији одрже општи избори, чији би резултати требало да доведу до формирања легитимних и општепризнатих органа власти.