„Данас је амерички течни гас привид, а руски реалност. То је таква политичка фразеологија, која тренутно нема политички одраз“, објаснила је Дјулгерова за лист „Труд“.
Према њеном мишљењу, погрешно је говорити искључиво о америчком течном гасу, јер такви пројекти у енергетици немају националност — течни гас се допрема танкерима на којима нема никаквих националних обележја.
„Тај термин (амерички течни гас) се користи да се докаже да Америка има доследну политику у циљу искључивања Русије са европског енергетског тржишта“, истакла је Дјулгерова.
Она је нагласила и да је учешће Бугарске на отварању „Турског тока“ победа званичне Софије, као и да су на тај начин и Русија и Турска признале да је Бугарска данас фактор који се не може заобићи.
Такође је навела и да је присуство бугарског премијера Бојка Борисова на отварању „Турског тока“ доказ да је Бугарска способна да извршава своје обавезе.
О посети Путина Дамаску пред долазак у Турску
Дјулгерова се такође осврнула и на саопштења о томе да је руски председник Владимир Путин на путу за Турску посетио Дамаск, где се састао са сиријским председником Башаром ел Асадом.
„Русија и Путин су још једном показали да су чврсто присутни на Блиском Истоку. За Русију је важно и то што може да одржава добру комуникацију са свим зараћеним земљама у региону. То јој омогућава да тамо постане најважнији фактор. О томе машта свака велика сила — да буде посредник, неко ко ствара равнотежу у процесима. Русија је то постигла“, закључила је Дјулгерова.
Подсетимо, руски председник Владимир Путин, српски председник Александар Вучић, бугарски премијер Бојко Борисов и турски председник Реџеп Тајип Ердоган пустили су у рад гасовод „Турски ток“ осмог јануара.