„Русија и Немачка имају читав низ заједничких пројеката у области енергетике. Високо ценимо одговоран став немачке Владе и подршку свима познатом пројекту ’Северни ток 2‘“, рекао је Путин, оценивши да је састанак са немачком канцеларком био веома садржајан и користан.
Према његовим речима, Русија ће успети да изгради гасовод „Северни ток 2“ без иностраних партнера, само треба утврдити рок за завршетак тог посла.
„У првом кварталу следеће године рад на ’Северном току 2‘ ће бити завршен и он ће бити пуштен у рад“, рекао је Путин.
Немачка канцеларка је на заједничкој конференцији за новинаре са руским лидером изјавила да гасовод „Северни ток 2“ мора бити завршен без обзира на санкције које су увеле САД. Она је нагласила да ће Немачка наставити да подржава тај пројекат, оценивши да су америчке санкције погрешан потез.
„Разговарали смо, наравно, о пројекту ’Северни ток 2‘. Ново европско законодавство му је дало легитимитет, неопходно је да га завршимо. Немачка и друге европске земље имају корист од ’Северног тока‘. Сви су заинтересовани за диверсификацију својих гасних испорука, али ово је веома важан пројекат“, рекла је Меркелова новинарима.
Она је поново нагласила да је „Северни ток 2“ пре свега економски пројекат.
„Сматрам да је после дискусије о томе пројекат ’Северни ток 2‘ ипак могуће завршити, без обзира на те санкције. Руски председник је рекао рок, постоји извесно одлагање, али га је заиста могуће завршити. Желим да поновим да, поред свих политичких противречности са САД, не сматрамо да су екстериторијалне санкције погрешне и због тога и даље, као и до сада, подржавамо овај пројекат који је, у суштини, економски“, рекла је Меркелова.
Једна од тема разговора двоје лидера била је, како је навео Путин, и транзит руског гаса преко Украјине.
„Током разговора смо се дотакли и питања у вези са даљим транзитом руског гаса кроз територију Украјине. Уочен је значај договора ’Гаспрома‘ и украјинских партнера, постигнутог 1. децембра, у складу с којим ће се транзитне испоруке остваривати наредних пет година“, рекао је Путин.
Он је нагласио да је тај договор обострано користан и да има уравнотежен карактер, како за Русију, тако и за Украјину.
На самиту „нормандијске четворке“ (Русија, Украјина, Француска, Немачка) који је први пут после три године одржан у Паризу 9. децембра прошле године, наглашено је да Мински споразум остаје основа за рад у „нормандијском формату“, као и да је до краја марта ове године неопходно повући војне снаге на три нове тачке у Донбасу. Лидери су, такође, позвали да се омогући примирје у том подручју и позвали контакт групу да омогући размену затвореника по принципу „сви за све“. Нови састанак је заказан за четири месеца у Берлину.
Нема алтернативе Минском споразуму
Говорећи о решавању кризе у Донбасу, руски председник је рекао да сматра да Мински споразум нема алтернативу.
„Са госпођом Меркел сам детаљно разговарао о решавању унутрашње украјинске кризе. Обоје сматрамо да Мински споразум нема алтернативу када је реч о основи за нормализацију ситуације на југоистоку Украјине. Важно је да се остваре конкретни задаци који су постављени током нашег недавног сусрета у ’нормандијском формату‘“, нагласио је Путин.
Разговор трајао више од четири сата
Разговор двоје лидера почео је у Кремљу у 14 часова и 30 минута по московском времену (12 часова и 30 минута по средњоевропском) и трајао је нешто више од четири сата.
Уочи почетка сусрета, руски лидер предложио је Меркеловој да се током састанка дотакну најбитнијих питања актуелне светске политичке сцене.
„У сталном смо контакту, бавимо се економским, политичким и међународним проблемима“, рекао је Путин, отварајући сусрет у Кремљу.
Он је захвалио Меркеловој што је прихватила позив да допутује у Русију.
У оквиру званичне делегације Немачке допутовао је и министар иностраних послова те земље Хајко Мас.