Мандић је у разговору за Танјуг рекао да стотине хиљаде грађана на улицама жели да се читава драма у којој се данас налази Црна Гора разреши тако што ће влада повући спорни закон и пронаћи начин да га измени у правцу пружања гаранције имовини Српске православне цркве...
„Потребно је усвојити нови закон који је супротан од онога што је била основна намера власти, а то је да се отме оно што је стотинама година припадало нашој цркви и да се у догледно време поцепа Српска православна црква по неким државним границама попут некадашњих авнојевских граница“, објашњава Мандић.
Мандић каже да су протести на улицама Црне Горе потпуно народни, те „ниједна политичка снага, ниједна политичка странка откад постоји Црна Гора није успела да мобилише толике људи и да их изведе на улице црногорских градова“.
Он сматра да је реч о 65 одсто грађана и да није реч само о броју оних против спорног Закона, већ и о броју грађана који су против актуелне владе Црне Горе, што, према његовим речима, говори да власт нема већинску подршку.
„Број грађана који су на улицама је одавно прешао ниво који се може назвати критичном масом“, каже Мандић и додаје да међутим „постоје људи, који покушавају да подривају грађанске акције како не би овако велики број људи кренуо у неку конкретну политичку акцију”, каже Мандић.
На питање о безбедносном стању у Црној Гори, озбиљност инцидената са грађанима због српских обележја и оцену директора црногорске полиције да је нема разлога за бригу, али да се истовремено на Север Црне Горе шаљу специјалци, Мандић каже да је у самој црногорској полицији стање веома хаотично.
„Управо присуство специјалних полицијских снага Црне Горе на северу је у функцији дисциплиновања тамошње полиције у којој је стање веома хаотично, јер људи не желе да се удаље од благослова цркве и да препусте светиње било коме“, каже Мандић и додаје да и полицајци учествују на протестима када нису на дужности.
Чврсту позицију црногорске власти по питању овог закона он види као доказ да постоји снажан страни интерес и да управо власти у Подгорици и председник Мило Ђукановић добијају поруке од „старих српских пријатеља“ попут Сороша, Хавијера Солане и Ахтисарија, да не сме да повуче овај закон јер, како наводи, он није важан само за Црну Гору, већ и због других простора на којима делује СПЦ.
Али Мандић истиче да овај Закон такав какав јесте не може опстати.
„То сам рекао и премијеру Душку Марковићу пре него што сам позвао народ да изађе на улице. Ако не падне Закон, пашће влада“, закључио је Мандић.