На питање студената Правног факултета да ли би Русија пристала да покрене расправу у СБ УН на тему положаја Срба и СПЦ у Црној Гори, ако би Србија то од ње тражила, Боцан-Харченко је рекао да Русију забрињава ова ситуација, као и ситуација у православљу у Украјини, где је, како је навео, у току покушај расцепа Православне цркве.
Амбасадор је додао да ће Русија, ако добије неку врсту молбе, покушати да да свој допринос у правним оквирима овој ситуацији, али је оценио да она није за Савет безбедности УН.
„Она је за решавање на најбољи начин у Црној Гори, заједно са Србијом“, рекао је Боцан-Харченко студентима Правног факултета, где је одржао предавање о Резолуцији 1244.
Русија ће подржати компромис који одговара Београду
Александар Боцан Харченко изјавио је да се Русија залаже за обнављање преговора између Београда и Приштине, у складу са Резолуцијом 1244 и уз контролу и надлежности СБ УН, и поручио је да ће његова земља подржати компромис који одговара Београду.
„Неко жели, неко не жели, али немогуће је да Русија није, у неком одговарајућем смислу, уколико би то Србији одговарало, учесник ових договора, јер је стална чланица СБ УН“, рекао је Боцан-Харченко на питање студената.
Он је подсетио да Резолуција 1244 подразумева територијалну целовитост и суверенитет Србије, али и највећу могућу аутономију за КиМ.
„Али она ни у ком смислу не затвара странама могућност да дођу до компромиса, према договору, сагласности и интересу две стране. Ми ћемо подржати оно што је компромис, што одговара потпуно Београду и само такво решење ће обезбедити основ за нову резолуцију у СБ УН, уместо резолуције 1244. Ово је најбољи пут“, поручио је Боцан-Харченко.
Он је додао да је Русија против наметања решења споља и истакао да је до компромиса могуће доћи само уз учешће две стране.
На питање како Русија гледа на то што ће Србија, при уласку у ЕУ, морати да уведе санкције Русији, Боцан-Харченко је нагласио да је ЕУ највећи партнер Русије, али је указао и на раст других економских сила, попут Кине.
Он је додао да за Русију представља велико задовољство учлањивање других земаља у ЕУ и да то уопште није наносило штету билатералним односима.
„Са Србијом исто тако, тај процес још није у таквој ситуацији, па да је то хитна ствар, али ми смо спремни“, рекао је Боцан-Харченко, додајући да верује да ће Русија и Србија имати могућност да прилагоде свој однос, независно од наставка преговора са ЕУ, пренео је Танјуг.