„Ја сам, узгред речено, такође гласао за Зеленског. Међутим, када би сутра били одржани избори, не бих гласао за њега. Зеленски је престао да постоји за мене после изјаве дате у Пољској о томе да је Совјетски Савез, заједно са Немачком, започео Други светски рат. И таквих као што сам ја има много“, изјавио је политиколог за руски лист „Взгљад“.
Зеленски иде стопама ранијих „спасилаца земље“
Кијевски политиколог сматра „да читаво украјинско друштво показује огромну политичку наивност и спремност да верује у још једног новог ’спасиоца земље‘“, као и да се то у новијој историји Украјине дешавало сваки пут у различитим облицима.
Са бившим председником Украјине Виктором Јушченком то се, напомиње Погребински, догодило у екстатичном облику: „Сећам се да је ноћу на хиљаде људи узвикивало: ’Јушченко, Јушченко‘. Убрзо су се људи разочарали и постали незадовољни“.
Што се тиче бившег председника Виктора Јануковича, Украјинци су, сматра Погребински, били згрожени корупцијом и неспособношћу које су испољавали људи из његовог „доњецког тима“.
За Зеленског су, према његовим речима, гласали врло разнородни слојеви становништва, са потпуно различитим политичким ставовима. Тако „богату жетву" актуелни украјински председник је, напомиње политиколог, успео да прикупи, захваљујући политици свог претходника Петра Порошенка, која је Украјинцима постала неприхватљива.
Рејтинг Зеленског у знатном паду
Погребински наводи да је рејтинг украјинског председника пре Нове године знатно опао, али да је после сусрета у нормандијском формату Зеленски вратио изгубљено — рејтинг поверења био је 60 одсто.
„Ипак, за део становништва председник је постао човек коме више не би пружили руку због изјаве о улози СССР-а у Другом светском рату“, каже Погребински.
Међутим, стручњак сумња у могућност скорашњег пада Зеленског. Он је истакао да су за већину Украјинаца сада важна питања свакодневице и чисто материјална питања — комуналије и топлота у домовима.
„Још није било радикалних промена у овом погледу. Нема ни побољшања ни погоршања. Људи верују да је све лоше, али су до краја године наставили да верују председнику“, приметио је политиколог.
„Зеленски, наравно, не испуњава своја предизборна обећања“
Погребински је констатовао да председникова обећања нису била довољно јасна. Када се говорило о Закону о државном језику, Зеленски није говорио да руски језик има предност, што је било предвиђено Уставом. Политиколог истиче да је управо ова председникова неодређеност главни разлог што је добио тако високе резултате на изборима.
„Зеленски наставља политику истискивања руског језика коју је започео бивши украјински председник Леонид Кучма“, нагласио је политиколог.
Политиколог нуди решење
„Да мене питате шта је решење, рекао бих да Русија мора да формулише оштре захтеве, чије ће неиспуњавање повући за собом озбиљне последице за украјинску власт и економију. Са друге стране, морамо да сарађујемо са европским институцијама, попут Суда за људска права. Морамо сарађивати са онима које украјинске власти не могу да заобиђу“, указује Погребински.
Зеленски преварио украјински народ
Раније је бивша министарка правде Јелена Лукаш подсетила да се у Украјини пре гласања стално чуло исто: „Када тим Зеленског дође на власт, ревидираћемо језички закон и видети да ли он крши права грађана“.
„Преварени смо. Нико није преиспитао ништа. ’Војска, мова и вира‘ (војска, језик и казна — украјинске речи) енергично шетају земљом“, нагласила је Јелена Лукаш.
Подсетимо — у Украјини је 15. јула ступио на снагу Закон о државном језику, којим се утврђује украјински језик као једини државни језик на територији Украјине.
Врховна рада је у јануару усвојила нацрт закона којим се ограничава похађање школе на руском језику, а наставници су одлучили да пошаљу наставнике на наставне курсеве за припрему за учење украјинског језика.
Такође, у Украјини су у јануару забранили рекламе на руском језику.