„Ово је несумњиво ударац на европски сан и ’меку силу‘ ЕУ, иако вечито субвенциониране постсовјетске држава не размишљају ни о изласку из удобног савеза, где за њих све решавају ’старија браћа‘ у Бриселу. Ипак, преседан је направљен и он је опасан“, рекао је Косачов.
Он је нагласио да је европски пројекат представљен као савез слободних и независних држава, некаква екумена за сваку европску државу.
„То је циљ пожељан за сваки народ, који се може постићи само бесконачним испитима, реформама и испуњавањем других потписаних ’надљудских‘ захтева из Брисела. У сваком случају, у томе је и била ’мека сила‘ ЕУ са свим оштрим последицама: то је био повод да се догађају државни удари, убијају људи, брише информациони и политички простор, свађају се са вековним партнерима и сламају економију“, нагласио је сенатор.
Према његовим речима, за један сат је све доведено у сумњу.
„Ако је ранији улазак у ЕУ сматран испуњењем ’вишевековних тежњи‘ народа за независношћу (апсурд у који су људи веровали и у ЕУ), Британија је једним ударцем срушила ту тезу. Или ЕУ или независност, читај — суверенитет и право да сами одлучују о својој судбини и колико треба да буде крив краставац — то је „брегзит“, сматра шеф међународног комитета Савета Федерације.
За саме Британце, како сматра Косачов, важан резултат овог догађаја је осећај независности од било чијег диктата. Ипак, осим психолошког ефекта посланик је указао и на директне губитке ЕУ — од бројности (66 милиона грађана) до економских — одлази важан „донатор“ и 15 одсто укупног БДП.
„Одмах ће бити и промене — Британци ће изаћи из свих структура ЕУ, нестаће заставе, Европски парламент ће напустити 73 посланика, укључујући 29 посланика из партије Брегзит“, констатовао је сенатор.
Билатералне везе Русије и Велике Британије се након „брегзита“ могу покварити, али није искључено да у будућности они могу бити и бољи, него са САД или ЕУ, изјавио је Косачов.
Велика Британија је синоћ званично изашла из ЕУ.