Наводи се да је ово највеће смањење потражње на светском тржишту након кризе 2008. и 2009. године, и представља највеће изненађење након пада који је био изазван терористичким нападом 11. септембра 2001. године у САД. У овом тренутку Кина је највећи увозник нафте са око 14 милиона барела нафте дневно, што се може упоредити са укупним потребама Француске, немачке, Италије, Шпаније, Велике Британије, Јапана и Јужне Кореје.
Смањење потражње у Кини може повући за собом реакцију земаља ОПЕК-а и њихових савезника. Раније је било саопштено да је технички комитет ОПЕК+ померио заседање које је било планирано у марту на 4. и 5. фебруар, и то због дискусије о коронавирусом.
Према подацима „Блумберга“ — цена нафте марке „брент“ је пала за више од 10 одсто од 20. јануара, када је тржиште почело да реагује на ову кризу.
Прошле недеље су прекинуте испоруке нафтних деривата у Кину из држава Латинске Америке, а смањене су и испоруке из држава Западне Африке. Обим нафте за прерађивање на кинеским фабрикама такође може бити смањен за 15 до 20 одсто у скорије време, указали су извори агенције. Између осталог, највећа кинеска нафтна компанија „Синопек“ је већ смањила прераду нафте за 13 до 15 одсто и планира и даље да смањује.