Француски лидер је данас и сутра у посети Пољској. Јуче се срео са пољским председником Анджејом Дудом и премијером те земље Матеушем Моравецким.
„Износећи своја слободна размишљања о историји, желим да кажем да ми не градимо Европу заборављајући је. Градимо Европу познајући историју, штитећи је од свих покушаја фалсификовања и ревидирања неких земаља и странака“, рекао је Макрон пред пољским студентима.
Он је оценио да се потенцијални ризик крије у „извртању историјског сећања“.
„Понекад приметим покушаје Пољске да избрише 1989. годину и причу о слободи. Видим промишљену политику Мађарске за ревизију целокупне историје 20. века, као и приступ Русије да изнова тумачи Други светски рат и да представи пољски народ као кривца. У ревидирању историје видим ризик од распарчавања нашег сећања“, истакао је Макрон.
Европски покушаји ревидирања историје
Руске власти указују на то да поједине европске државе покушавају да поново испишу историју. Према речима руских политичара, Европа није спремна да призна овај део своје историје.
У последње време Пољска покушава да пребаци одговорност на Русију за почетак Другог светског рата. Сејм Пољске је почетком јануара усвојио резолуцију у којој је за покретање рата оптужио како Немачку, тако и СССР.
Међутим, средином децембра је руски председник Владимир Путин изјавио да је управо Пољска била међу оним државама које су склапале договоре са Немачком и да Русија поседује документе који то потврђују.
Шеф руске државе је, између осталог, испричао како је пољски амбасадор у Трећем рајху обећао да ће подићи споменик Адолфу Хитлеру због планова да протера Јевреје у Африку. Путин га је назвао „антисемитском свињом“.
Варшава то није признала, а руски амбасадор је позван у Министарство спољних послова Пољске. Путинове речи су изазвале незадовољство пољских власти, које покушавају да пребаце одговорност за почетак рата на СССР, позивајући се на Пакт Молотов-Рибентроп.
У пољском Освјенциму 3. фебруара обележена је 75. годишњица ослобођења концентрационог логора Аушвиц. Председник Русије није позван на скуп, иако су војници Црвене армије имали кључну улогу у ослобађању тог логора смрти.