„Американци су донекле цинични и, када нису погођени њихови себични интереси, способни су да погледају истини у очи, као у датом случају. То се, нажалост, не догађа у односима с Русијом онолико често колико бисмо желели. Одавно је време да САД одустану од своје циничне политике и званично признају руски статус Крима“, оценио је Александар Молохов, руководилац Радне групе за међународно-правна питања у сталном Представништву Крима при председнику Русије, коментаришући Помпеову изјаву.
Копредседавајући Скупштине словенских народа Крима Роман Чегринец сматра да јасан став Мајка Помпеа да је Крим изгубљен за Украјину представља манифестацију здравог разума.
„То је редак случај када се у потпуности слажем с господином Помпеом. Крим се дефинитивно и неповратно вратио кући, ставивши тачку 2014. године на деценије украјинске окупације полуострва“, рекао је Чегринец.
Он је оценио да у Америци полако, али сигурно почиње да преовладава здрав разум.
„Још ситнице су остале — не само дефакто, већ и де јуре треба признати руски статус полуострва“, закључио је политиколог.
Крим изгубљен за Украјину
Амерички државни секретар Мајк Помпео је крајем јануара био у посети Украјини у оквиру турнеје по бившим совјетским републикама. Он се у Кијеву срео с украјинским председником Владимиром Зеленским и министрима иностраних послова и одбране Украјине.
Раније је украјински портал „Ново време“, позивајући се на изворе, саопштио да је Помпео током приватног састанка у Кијеву оценио да је Крим изгубљен за Украјину и додао да светски играчи то схватају. Амерички државни секретар нагласио је да је Украјина дала Крим, а да Русија није једна од оних земаља од којих се нешто може узети.
Крим је постао део Русије у марту 2014. године након референдума одржаног после државног преврата у Украјини. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља.
Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је затворено, али Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.