Кесеровићева је за РТС казала да се тада није могло претпоставити да ће коронавирус бити тако опасан, као што се сада показује у Кини.
„Коронавирус из хуманих сојева изазива благе респираторне инфекције, али животињски сојеви изазивају инфекције код животиња, оваца и свиња, тешке упале плућа и долази до угинућа читавог стада“, рекла је она.
Како је додала, коронавирус у Кини сада први пут код људи изазива тако тешке респираторне инфекције. Кесеровићева је деведесетих година прошлог века изоловала коронавирус из бубрега, тумора и лимфних жлезда оболелих од ендемске болести.
Она је истакла да је то било велико изненађење, јер је вирус изолован из материјала који нема никакве везе са респираторним трактом. Први пут су га видели електронским микроскопом пуковник Спасић са ВМА и професор Коста Апостолов из Лондона.
„Тада је почела наша сарадња са жељом да покушамо да изолујемо тај вирус из тог материјала и да се на тај начин покуша да се докаже да ли је тај вирус узрочник ендемске болести бубрега у неким крајевима наше земље“, рекла је Кесеровићева.
Када је у питању коронавирус који тренутно погађа Кину, докторка је казала да ће вакцина против њега врло брзо „заживети“.
„Међутим, вакцина је нешто што је превентивно, да се не дозволе нова обољења. Код људи који су већ оболели, код њих треба деловати да се излече“, истиче Кесеровићева.
Њима се може помоћи тако што им се даје серум добијен захваљујући људима који су преболели болест у овој епидемији.
„Људи који су излечени створили су антитела против коронавируса, имају велики имунитет и њихова антитела могу да послуже излечењу оних који су у веома тешком стању“, напоменула је докторка Бранислава Кесеровић.
Она је додала да је друга могућност излечења употреба хуманог леукоцитарног алфа-интерферона, пошто је он лек против вируса.