Детаљи о погибији руских и турских војника нису наведени, познато је само да се то догодило истовремено са појачаном терористичком активношћу у региону — за последњих 14 дана забележено је више хиљада напада.
„Средином јануара руски и турски војници су по ко зна који пут пробали да успоставе примирје у Идлибској зони деескалације. Међутим, терористи не само да нису смањили своје војне активности, већ је, напротив, порастао број напада“, потврдили су званичници.
Такође се додаје да је до сада погинуло и рањено око стотину сиријских војника и цивила, као и да не престају покушаји напада на руску ваздушну базу „Хмејмим“ уз примену беспилотних летелица.
Ситуација у Идлибу
Русија, Иран и Турска су се у мају 2017. године у Астани (сада Нур Султан) договориле о формирању четири зоне деескалације у Сирији.
Од тога, 2018. године три су прешле под контролу Дамаска. Четврта зона, која се налази у провинцији Идлиб, као и делови суседних провинција Латакија, Хама и Алеп засад нису заузеле владине снаге, а највећи део је под влашћу терориста из „Нусра фронта“.
У септембру 2018. године Русија и Турска су у Сочију потписале споразум о формирању демилитаризоване зоне у Идлибу, где се налази више од десет разних формација. Највећа од њих је савез протурских група „Национални фронт за ослобођење“ и „Нусра фронт“, укупно око 30 хиљада побуњеника.
Сиријска војска је 26. јануара 2018. године почела да продире према западу Алепа због свакодневних терористичких напада на цивиле у стамбеним деловима града, услед чега је погинуло десетине недужних цивила.
Упоредо с ескалацијом, Анкара и неки њени партнери криве Дамаск и Москву за нападе на хуманитарне објекте и турске војнике. Званична Русија и Сирија су више пута изјављивале да је разлог нестабилности у региону — деловање терориста.
Почетком недеље, Турска је саопштила да је пет њихових војника погинуло у сиријским нападима.