00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

И пирамиде и Таџ Махал: Светска чуда антике и модерног света заједно

Пратите нас
Архитектонско и историјско благо које су човекове руке стварале вековима нису престале да задивљавају својом складном лепотом, величином и генијалном замисли.

Познати александријски светионик на острву Фарос, статуа Зевса у Олимпији, храм Артемиде у Ефесу, висећи вртови Вавилона, Колос са Родоса, комплекс пирамида у Египту у Гизи, римски Колосеум, Велики кинески зид, који се протеже на 9000 км, статуа Исуса Христа у Бразилу, Таџ Махал – све ово ипак не чини целовит списак највећих креација људских руку, које вековима не престају да узбуђују машту.

CC BY-SA 2.0 / Carole Raddato / The ruins of the Mausoleum of Halicarnassus, constructed for King Mausolus during the mid-4th century BC at Halicarnassus in Caria, Bodrum, TurkeyМаузолеј у Халикарнасу је био надгробни споменик каријског краља Маузола, саграђен средином 4. века пре нове ере по налогу његове супруге Артемизије Друге у Халикарнасу (сада Бодрум, Турска). Реч „маузолеј“ је захваљујући гробници Маузолеја ушла у многе језике света.
Маузолеј у Халикарнасу је био надгробни споменик каријског краља Маузола, саграђен средином 4. века пре нове ере по налогу његове супруге Артемизије Друге у Халикарнасу (сада Бодрум, Турска). Реч „маузолеј“ је захваљујући гробници Маузолеја ушла у многе језике света. - Sputnik Србија
1/14
Маузолеј у Халикарнасу је био надгробни споменик каријског краља Маузола, саграђен средином 4. века пре нове ере по налогу његове супруге Артемизије Друге у Халикарнасу (сада Бодрум, Турска). Реч „маузолеј“ је захваљујући гробници Маузолеја ушла у многе језике света.
CC BY 4.0 / Wellcome Library, London / The Pharos of AlexandriaСветионик у Александрији био је светионик на полуострву Фаросу у близини египатског града Александрије. Саграђен је за време владавине Птоломеја Другог Филаделфа (280-247 п.н.е). Висина светионика је била око 120-150 метара – то је била највиша грађевина на свету у то време и њена светлост се могла видети на 50 km од александријске обале.
Светионик у Александрији био је светионик на полуострву Фаросу у близини египатског града Александрије. Саграђен је за време владавине Птоломеја Другог Филаделфа (280-247 п.н.е). Висина светионика је била око 120-150 метара – то је била највиша грађевина на свету у то време и њена светлост се могла видети на 50 km од александријске обале. - Sputnik Србија
2/14
Светионик у Александрији био је светионик на полуострву Фаросу у близини египатског града Александрије. Саграђен је за време владавине Птоломеја Другог Филаделфа (280-247 п.н.е). Висина светионика је била око 120-150 метара – то је била највиша грађевина на свету у то време и њена светлост се могла видети на 50 km од александријске обале.
CC BY-SA 3.0 / Bgabel / Abbildung der Zeus-Statue des PhidiasСтатуа Зевса у Олимпији једино је од седам светских чуда које се налазило у континенталној Европи (у граду Олимпији). Треће чудо Старог света подигнуто је у 5. веку пре нове ере. Направљен је од злата, дрвета и слоноваче. Зевсов храм премашио је величину свих тадашњих храмова.
Статуа Зевса у Олимпији једино је од седам светских чуда које се налазило у континенталној Европи (у граду Олимпији). Треће чудо Старог света подигнуто је у 5. веку пре нове ере. Направљен је од злата, дрвета и слоноваче. Зевсов храм премашио је величину свих тадашњих храмова. - Sputnik Србија
3/14
Статуа Зевса у Олимпији једино је од седам светских чуда које се налазило у континенталној Европи (у граду Олимпији). Треће чудо Старог света подигнуто је у 5. веку пре нове ере. Направљен је од злата, дрвета и слоноваче. Зевсов храм премашио је величину свих тадашњих храмова.
CC BY-SA 3.0 / Paul Hermans / Kolos van Rhodos van Maarten van Heemskerck in de Courtauld gallery te LondenКолос са Родоса је џиновска статуа древног грчког бога Сунца Хелиоса, a стајала у лучком граду Родосу, смештеном на истоименом острву у Егејском мору. Од времена изградње ове огромне статуе до њеног уништења протекло је свега 56 година, али је свакако била симбол јединства народа који је насељавао Родос.
Колос са Родоса је џиновска статуа древног грчког бога Сунца Хелиоса, a стајала у лучком граду Родосу, смештеном на истоименом острву у Егејском мору.  Од времена изградње ове огромне статуе до њеног уништења протекло је свега 56 година, али је свакако била симбол јединства народа који је насељавао Родос. - Sputnik Србија
4/14
Колос са Родоса је џиновска статуа древног грчког бога Сунца Хелиоса, a стајала у лучком граду Родосу, смештеном на истоименом острву у Егејском мору. Од времена изградње ове огромне статуе до њеног уништења протекло је свега 56 година, али је свакако била симбол јединства народа који је насељавао Родос.
CC BY-SA 4.0 / Brocken Inaglory / Temple of Artemis and StorksАртемидин храм у Ефесу је грчки храм посвећен култу богиње Артемиде. Лоциран је у грчком граду Ефесу на обали Мале Азије (тренутно - град Селчук на југу провинције Измир). Храм је служио као религијско здање, али и као тржница. Годинама су храм посећивали трговци, туристи, уметници и краљеви који су одавали почаст богињи завештајући део своје зараде храму.
Артемидин храм у Ефесу је грчки храм посвећен култу богиње Артемиде. Лоциран је у грчком граду Ефесу на обали Мале Азије (тренутно - град Селчук на југу провинције Измир). Храм је служио као религијско здање, али и као тржница. Годинама су храм посећивали трговци, туристи, уметници и краљеви који су одавали почаст богињи завештајући део своје зараде храму.  - Sputnik Србија
5/14
Артемидин храм у Ефесу је грчки храм посвећен култу богиње Артемиде. Лоциран је у грчком граду Ефесу на обали Мале Азије (тренутно - град Селчук на југу провинције Измир). Храм је служио као религијско здање, али и као тржница. Годинама су храм посећивали трговци, туристи, уметници и краљеви који су одавали почаст богињи завештајући део своје зараде храму.
CC BY 4.0 / Wellcome Library, London / The Hanging Gardens of Babylon Iconographic Collections Keywords: Robert von. SpalartСемирамидини висећи вртови су једно од седам светских чуда. На основу митова били су изграђени за краљицу Семирамиду, која је пореклом из зелене Медије и због тога је краљ Навукодоносор Други наредио око 600. п. н. е. да се изграде висећи вртови на терасама палате да би је орасположио. О њиховој егзистенцији не постоје веродостојни докази.
Семирамидини висећи вртови су једно од седам светских чуда. На основу митова били су изграђени за краљицу Семирамиду, која је пореклом из зелене Медије и због тога је краљ Навукодоносор Други наредио око 600. п. н. е. да се изграде висећи вртови на терасама палате да би је орасположио. О њиховој егзистенцији не постоје веродостојни докази.  - Sputnik Србија
6/14
Семирамидини висећи вртови су једно од седам светских чуда. На основу митова били су изграђени за краљицу Семирамиду, која је пореклом из зелене Медије и због тога је краљ Навукодоносор Други наредио око 600. п. н. е. да се изграде висећи вртови на терасама палате да би је орасположио. О њиховој егзистенцији не постоје веродостојни докази.
© AP Photo / MUHAMMED MUHEISENКомплекс пирамида у Гизи је скуп древних споменика на висоравни Гиза у предграђу Каира, модерне престонице Египта. Сматра се да су зграде настале у древном краљевству Старог Египта. Кеопсова пирамида једини је преостали споменик од седам чуда древног света. Такође је национално благо Египта.
Комплекс пирамида у Гизи је скуп древних споменика на висоравни Гиза у предграђу Каира, модерне престонице Египта. Сматра се да су зграде настале у древном краљевству Старог Египта.  Кеопсова пирамида једини је преостали споменик од седам чуда древног света. Такође је национално благо Египта. - Sputnik Србија
7/14
Комплекс пирамида у Гизи је скуп древних споменика на висоравни Гиза у предграђу Каира, модерне престонице Египта. Сматра се да су зграде настале у древном краљевству Старог Египта. Кеопсова пирамида једини је преостали споменик од седам чуда древног света. Такође је национално благо Египта.
CC BY-SA 4.0 / Adri45an / ColosseumRomeРимски Колосеум је амфитеатар, споменик архитектуре Старог Рима, једна од најамбициознијих грађевина древног света сачувана до нашег доба. Изградња највећег амфитеатра древног света, капацитета преко 50 хиљада места, започела је 72. године нове ере. е. и трајала је осам година.
Римски Колосеум је амфитеатар, споменик архитектуре Старог Рима, једна од најамбициознијих грађевина древног света сачувана до нашег доба. Изградња највећег амфитеатра древног света, капацитета преко 50 хиљада места, започела је 72. године нове ере. е. и трајала је осам година. - Sputnik Србија
8/14
Римски Колосеум је амфитеатар, споменик архитектуре Старог Рима, једна од најамбициознијих грађевина древног света сачувана до нашег доба. Изградња највећег амфитеатра древног света, капацитета преко 50 хиљада места, започела је 72. године нове ере. е. и трајала је осам година.
© AP Photo / Sam McNeilПетра је својевремено била главни град арапског Набатејског царства, центар трговине, одредиште каравана, а развој града настављен је и у доба Римског царства. Цели град је уклесан у стенама. Неки га зову и Црвени град, зато што је уклесан у стенама црвенкасте боје. Град је познат по воденим тунелима и лепим каменим структурама.
Петра је својевремено била главни град арапског Набатејског царства, центар трговине, одредиште каравана, а развој града настављен је и у доба Римског царства. Цели град је уклесан у стенама. Неки га зову и Црвени град, зато што је уклесан у стенама црвенкасте боје. Град је познат по воденим тунелима и лепим каменим структурама. - Sputnik Србија
9/14
Петра је својевремено била главни град арапског Набатејског царства, центар трговине, одредиште каравана, а развој града настављен је и у доба Римског царства. Цели град је уклесан у стенама. Неки га зову и Црвени град, зато што је уклесан у стенама црвенкасте боје. Град је познат по воденим тунелима и лепим каменим структурама.
CC BY-SA 4.0 / Alexey M. / Chichén Itzá, December 2019Чичен Ица на језику Маја значи „На извору Ица (народа)“. Јукатан није имао надземних река, а Чичен Ица је имала три велика природна извора са обиљем воде. То је омогућило да постане природни центар за становништво. Често су бацали предмете као жртве тим изворима, а у очајним сушним временима по предању бацале су се и људске жртве. Изграђена је око 455. године
Чичен Ица на језику Маја значи „На извору Ица (народа)“. Јукатан није имао надземних река, а Чичен Ица је имала три велика природна извора са обиљем воде. То је омогућило да постане природни центар за становништво. Често су бацали предмете као жртве тим изворима, а у очајним сушним временима по предању бацале су се и људске жртве. Изграђена је око 455. године - Sputnik Србија
10/14
Чичен Ица на језику Маја значи „На извору Ица (народа)“. Јукатан није имао надземних река, а Чичен Ица је имала три велика природна извора са обиљем воде. То је омогућило да постане природни центар за становништво. Често су бацали предмете као жртве тим изворима, а у очајним сушним временима по предању бацале су се и људске жртве. Изграђена је око 455. године
CC BY 2.0 / edward stojakovic stojakovic at / Great Wall - Huang Hua ChengКинески зид је највећа грађевина на свету. Протеже се од степа средње Азије до Жутог мора, укупном дужином од 8.851 км, висином од 10 до 16 м, ширином од 8 м, представља најдужи зид на свету, и највећи одбрамбени објекат.
Кинески зид је највећа грађевина на свету. Протеже се од степа средње Азије до Жутог мора, укупном дужином од 8.851 км, висином од 10 до 16 м, ширином од 8 м, представља најдужи зид на свету, и највећи одбрамбени објекат. - Sputnik Србија
11/14
Кинески зид је највећа грађевина на свету. Протеже се од степа средње Азије до Жутог мора, укупном дужином од 8.851 км, висином од 10 до 16 м, ширином од 8 м, представља најдужи зид на свету, и највећи одбрамбени објекат.
CC BY-SA 4.0 / Bannuclicks / Beauty of Taj Mahal can only felt by heartТаџ Махал је џамијски маузолеј смештен у Агри у Индији. Саграђен је по налогу шаха Џахана, владар Могулског царства у доба највећег успона, у знак сећања на жену Мумтаз Махала, која је умрла током рађања њиховог четрнаестог детета. Изградња је започела 1632. године и трајала 20 година.
Таџ Махал је џамијски маузолеј смештен у Агри у Индији. Саграђен је по налогу шаха Џахана, владар Могулског царства у доба највећег успона, у знак сећања на жену Мумтаз Махала, која је умрла током рађања њиховог четрнаестог детета. Изградња је започела 1632. године и трајала 20 година.  - Sputnik Србија
12/14
Таџ Махал је џамијски маузолеј смештен у Агри у Индији. Саграђен је по налогу шаха Џахана, владар Могулског царства у доба највећег успона, у знак сећања на жену Мумтаз Махала, која је умрла током рађања њиховог четрнаестог детета. Изградња је започела 1632. године и трајала 20 година.
CC BY-SA 2.0 / Murray Foubister / Machu picchuМачу Пикчу је свети град Инка који се налази на највишем делу источних Анда, на источним падинама планинског ланца Урубамба, на висини од 2.350 метара надморске висине. Мачу Пикчу је вероватно изграђен око 1300. године, али је остао сакривен све до 1911. године кад га је открио Американац Хајрам Бингам.
Мачу Пикчу је свети град Инка који се налази на највишем делу источних Анда, на источним падинама планинског ланца Урубамба, на висини од 2.350 метара надморске висине. Мачу Пикчу је вероватно изграђен око 1300. године, али је остао сакривен све до 1911. године кад га је открио Американац Хајрам Бингам - Sputnik Србија
13/14
Мачу Пикчу је свети град Инка који се налази на највишем делу источних Анда, на источним падинама планинског ланца Урубамба, на висини од 2.350 метара надморске висине. Мачу Пикчу је вероватно изграђен око 1300. године, али је остао сакривен све до 1911. године кад га је открио Американац Хајрам Бингам.
CC BY-SA 4.0 / Donatas Dabravolskas / Unique Moment with the Moon and Christ the RedeemerХристос Спаситељ је скулптура која се налази на брду Корковаду поред Рио де Жанеира, у Бразилу и представља Исуса Христа. Налази се на 709 метара надморске висине. Скулптура је висока 38 метара, од чега 8 метара је само постоље. Радови су трајали пет година, а свечано је откривена 12. октобра 1931.
Христос Спаситељ је скулптура која се налази на брду Корковаду поред Рио де Жанеира, у Бразилу и представља Исуса Христа. Налази се на 709 метара надморске висине. Скулптура је висока 38 метара, од чега 8 метара је само постоље. Радови су трајали пет година, а свечано је откривена 12. октобра 1931. - Sputnik Србија
14/14
Христос Спаситељ је скулптура која се налази на брду Корковаду поред Рио де Жанеира, у Бразилу и представља Исуса Христа. Налази се на 709 метара надморске висине. Скулптура је висока 38 метара, од чега 8 метара је само постоље. Радови су трајали пет година, а свечано је откривена 12. октобра 1931.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала