Како се наводи, конвој од 150 камиона са специјалцима, војном техником и муницијом стигао је у погранични рејон јужне турске провинције Хатај, одакле ће ући у Сирију.
Ова мера је донета у складу са недавном изјавом председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана да Анкара нема намеру да напусти Идлиб, штавише, жели да ојача своје положаје.
Изјава Ердогана уследила је након што је сиријска војска извела ваздушне нападе и том приликом убила петорицу турских војника и троје цивила.
Ситуација у Идлибу
Према договору представника Русије, Ирана и Турске, који је постигнут у мају 2017. године на преговорима у Астани (сада Нурсултан), у Сирији су формиране четири зоне деескалације.
Територија три зоне је током 2018. године прешла под контролу Дамаска. Четврта зона, која се налази у провинцији Идлиб и деловима суседних провинција Латакије, Хаме и Алепа и даље није под контролом сиријских власти. Њен највећи део држе терористи Нусра фронта. Тамо су стални сукоби милитаната и Владиних снага.
Русија и Турска су у Сочију потписале у септембру 2018. године споразум о стварању демилитаризоване зоне у Идлибу, где је смештено више десетина различитих формација. Највећа од њих је савез проруских група Национални фронт ослобођења и Нусра фронт, укупно око 30 хиљада милитаната.
Сиријска војска је 26. јануара покренула офанзиву на западу Алепа због свакодневних бомбардовања од стране терориста на стамбене четврти града, у којима је погинуло на десетине цивила. Дан касније армија је успела да се пробије кроз прве линије одбране.
Три дана касније, војска Башара ел Асада ослободила је од терориста град Марет Нуман, који је био под контролом милитаната од 2012. године и био је једно од њихових највећих упоришта.
Због ескалације у Идлибу, Анкара и неки њени партнери оптужују Дамаск и Москву да изводе нападе на хуманитарне објекте и турске војнике. Русија и Сирија су више пута изјављивале да су узрок нестабилности у региону управо терористи.