Сласност укусне хране сигурно није нешто на шта су имуни и обични људи и припадници високих класа. Доносимо причу о томе како су совјетски лидери допринели историји кулинарства а да тога нису били ни свесни.
Тераписјка затворска дијета
Легенда каже да је оснивач совјетске државе Владимир Иљич Лењин пио чај од шаргарепе у тешким тренуцима руског грађанског рата 1918–1921.
Лењин је, у ствари, правио ово пиће од листова чаја, наводи се у „Историји кулинарства“ Вилијама Похлебкина.
Други стручњак за кулинарство Павел Сјуткин објаснио је да „Лењин није био навикнут на добру кухињу“ и да је често јео хладна јела, укључујући и јаја.
Наводећи један од типичних Лењинових рецепата, Сјуткин је цитирао сарадника вође Октобарске револуције Николаја Валентинова који је рекао да је реч о обичном сендвичу са кобасицама.
„Како људи обично праве сендвиче? Одсеку комад кобасице, ставе га на кришку хлеба и почну да једу. Лењин га је 'правио' другачије. Оштрим ножем би исекао комад кобасице, брзо би га убацио у уста, а онда одмах и комад хлеба“, навео је Валентинов.
Још један интересантан рецепт односи се на тзв. лист папира са мрвицом пуњен млеком, што је Лењин јео у време док је био у затвору. Сматрало се да пише тајна писма млеком и да је увек био спреман да поједе „мастило“ током потенцијалних претрага ћелије. Тако написана слова могла су се читати једино кад би се лист папира загрејао.
Друга легенда каже да су највиши совјетски званичници кашикама јели кавијар током грађанског рата, а Сјуткин тврди да је та легенда заснована на историјским доказима.
„Командант Каспијске флоте Фјодор Раскољников је 1919. 'запленио' неколико бачви црног кавијара у Астрахану. На новогодишње вече, сви високи функционери добили су по зделу кавијара и парче хлеба у трпезарији Савета народних комесара. Иако многи нису успели да га поједу, гласине о званичницима који једу огромне количине кавијара рашириле су се широм земље“, каже Сјуткин.
Каца краставаца и сашими на сибирски начин
Током двадесетих година прошлог века, Јосиф Висарионович Стаљин није био претерано избирљив кад је реч о храни, а очевици су се присећали да је у ходнику његове резиденције стајала каца краставаца.
Ћерка Стаљиновог личног чувара присећала се да је Стаљин веома волео да посећује излетишта и да је одлазио у планине носећи кебабе и сендвиче са кавијаром и јесетром.
Високопозиционирани совјетски званичник Анастас Микојан навео је у својим мемоарима да је Стаљин допунио мени Кремља такозваним строганином, смрзнутом рибом или месом исеченим на танке комаде који се могу описати као нека врста сашимија на сибирски начин.
„У почетку, било је одвратно чак и додирнути их. Али касније ми се допало. Дубоко смрзнути и тврди попут камена али танко исечени служили су се одмах како се не би одледили“, навео је Микојан.
Он је додао да је Стаљин обожавао рибу на све начине и да су се харинге из Дунава и Керча увек налазиле на столу у Кремљу.
Stroganina (wild raw cut fish: not to mistake for sashimi), 100% organic from Tumen #Siberian cuisine #LuxuryRussia pic.twitter.com/0m3pd19Eh2
— Russian Embassy, UK (@RussianEmbassy) August 21, 2017
Микојан је тврдио да је Стаљин обожавао и банане и да је после Другог светског рата предложио да се увозе у све велике градове Совјетског Савеза.
Подсетио је и на јело које је Стаљин наводно измислио.
„Патлиџан, парадјз, кромпир, црни бибер, ловоров лист, коријандер и комадићи младог козјег сира помешају се у великом котлићу. Јело се служи топло, чим се припреми и зове се 'Арагви'“, навео је Микојан.
Многи кулинарски стручњаци су приметили да је Стаљиново јело слично традиционалном грузијском „Чанакију“.
Патлиџан као кавијар
Сматра се да је совјетски вођа Никита Хрушчов имао сељачке прехрамбене навике – волео је кнедле са киселим купусом и луком, киселу павлаку, швапски сир, кромпир и трешње.
„Волео је и кнедле с месом, боршч, солјанку, крвавице, пите са кромпиром и купусом, као и јогурт и црне крекере“, приметила је бивша куварица у кремљу Ана Дишкантова.
Сјуткин, с дуге стране примећује да је „Хрушчов у срцу био човек са југа“.
„За њега су украјински боршч и маст били пример идеалне кухиње, али временом је због здравља морао променити навике“, навео је Сјуткин.
Посебно је истакао чињеницу да је за време Хрушчовљеве владавине поново „оживљен“ патлиџан, кога су многи у време СССР-а називали „кавијаром“.
„Патлиџан је произвођен у толиким количинама да су рафови совјетских продавница били тим поврћем. Чак су и мачке храњене патлиџаном, 'кавијаром' тог доба“, наводи Сјуткин додајући да иза Хрушчова није остао ниједан рецепт.
Брежњев – сам свој кувар
Што се тиче генералног секретара Комунистичке партије Совјетског Савеза Леонида Брежњева, обожавао је живину и да све кува сам.
Имао је обичај да месо животиња и птица које је уловио пошаље својим пријатељима, навео је Сјуткин.
Он је навео да Брежњевљеви наследници на челу државе нису имали јасне кулинарске навике.