„Северна Македонија има два спасилачка хеликоптера, Мароко има четири... Док ми још увек немамо ниједан“, наводи се у чланку.
Са друге стране, Бугарска је поносна чланица Европске уније и земља са традицијом операција спасавања у планинама, истиче аутор.
„Истовремено, Бугарска као земља нестаје брже од свих на свету, а просечни животни век је најкраћи (међу земљама ЕУ)“.
Портал је такође изразио огорчење због чињенице да је председница бугарског парламента Цвета Карајанчева, која је имала несрећу, у болницу превезена војним хеликоптером, а туристкиња која је задобила тешке повреде лобање и удова у планини такву помоћ није добила.
„Када је Карајанчева повређена, схватили смо да постоји реална потреба за хеликоптером. Такође смо схватили да за неке и сада постоје спасилачки хеликоптери. Али за друге не постоје. И неће их бити још дуго“, закључује аутор чланка.
Раније је Министарство регионалног развоја и уређења за Бугарски национални радио саопштило да ће Бугарска добити спасилачки хеликоптер у најбољем случају до 2022. године.
Како је јавио лист „Капитал“, последњи спасилачки авион, који припада приватној фирми, продат је 2019. Компанија „Хели ер“ је објаснила да су хеликоптер користиле спасилачке службе 7-8 пута годишње и то није покривало трошкове одржавања летелице.
У мају 2019. године Национални статистички институт Бугарске саопштио је да земља има најнижи животни век међу чланицама ЕУ — 74,7 година.