На лондонском тржишту цена барела прошле недеље пала је за 6,3 одсто на 54,47 долара, док је на америчком тржишту барел појефтинио 2,4 одсто — на 50,32 долара, преноси хрватски „Индекс“.
Пад цена нафте последица је ширења коронавируса у Кини, од којег је до сада умрло више од 900 људи, а заражено их је више од 40.000.
Страх од коронавируса изазвао је и пад цена нафте у свету
Како расте број умрлих и заражених, страховања од пандемије и даље су велика. Тим пре што је још пуно непознаница о коронавирусу, укључујући стопу смртности и начине ширења.
Кинеска економија је под великим притиском, јер је велики број градова у карантину, а бројни летови су отказани. Многе фабрике су затворене, а ланци доставе су прекинути.
То би, сматрају аналитичари, могло изазвати више економске штете него што се очекивало, упрскос бројним економским подстицајним мерама кинеских власти. Очекује се да ће раст кинеске економије у првом кварталу осетно успорити.
Очекује се слабија потрага за нафтом
Тако су, на пример, аналитичари „ЈП Моргана“ смањили процене раста кинеске економије у првом кварталу са претходних 6,3 на 4,9 одсто, док су процену раста глобалне економије у првом тромесечју смањили за 0,3 процента.
Због тога се очекује и слабљење потражње за нафтом. Група „Евроазија“ процењује да ће се потражња за нафтом само у Кини, највећем увознику нафте у свету, смањити за чак три милиона барела дневно у првом тромесечју у односу на исто раздобље прошле године.
Због тога Организација земаља-извозница нафте (ОПЕК) и њени савезници на челу са Русијом разматрају могућност даљег смањења производње нафте за 600.000 барела дневно, како би пружили подршку ценама.