Пре тога он је објавио да је напредна група експерата Светске здравствене организације (СЗО) отишла у Кину како би проучиласитуацију са новим коронавирусом.
„Било је неколико алармантних случајева ширења (вируса) 2019нЦоВ са људи који нису ишли у Кину. Појављивање малог броја случајева може указивати на веће преношење (вируса) у другим земљама. Укратко, можда видимо само врх леденог брега“, написао је директор СЗО на свом налогу на Твитеру.
Он је додао да су размере ширења коронавируса ван граница Кине и даље мале, али би могло да се убрза“.
There’ve been some concerning instances of onward #2019nCoV spread from people with no travel history to 🇨🇳. The detection of a small number of cases may indicate more widespread transmission in other countries; in short, we may only be seeing the tip of the iceberg.
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) February 9, 2020
„Задржавање (ширења вируса) остаје наш циљ, али све земље би требало да искористе могућношћу која се појавила као резултат стратегије за задржавање како би се припремиле за могући долазак вируса“, истакао је Гебрејесус.
Кинеске власти су 31. децембра обавестиле Светску здравствену организацију о епидемији непознате упале плућа у граду Вухан у централном делу земље. Кинески стручњаци утврдили су 7. јануара узрочника болести — то је коронавирус 2019-нЦоВ (2019-nCoV).
До данас је од коронавируса умрло 908 особа, а потврђено 40.100 случајева заражених.