„Број играча који циљају САД је у порасту. Русија и Кина су активне по целом свету и користе све више инструмената националне моћи против САД и располажу широким спектром савремених обавештајних могућности“, наводи се у документу.
Поред Русије и Кине, у стратегији су означене и друге земље које представљају претњу за САД, а то су Куба, Иран и Северна Кореја, као и организације попут Хезболаха, ДАЕШ-а и Ал Каиде.
Поред обавештајних могућности, у стратегији су наведена и друга средства која су у оптицају, а то су коришћење биометријских уређаја, фотографија високе резолуције, напредних механизама кодирања и праћења, као и анализа информација.
Те технологије омогућиле су супарницима САД да користе те информације као стратешки ресурс за испуњавање циљева у сфери економске безбедности и вршења притисака на конкуренцију, додаје се у документу.
Као главни циљеви тих обавештајних служби издвојена су америчка министарства и друге важне институције, лабораторије, финансијски сектор, као и одређена индустријска постројења.
Поред тога, наглашено је и да је јавно мњење у САД постало објекат страног утицаја.
С тим у вези формулисано је пет циљева контраобавештајне службе САД — да се заштити критички важна инфраструктура, да се смањи ниво претњи, да се пружи отпор експлоатацији америчке економије, да се заштити демократија од спољног утицаја и да се осигура заштита у сајбер-простору од страних обавештајних служби.