У изјави за Спутњик Дачић је поновио да Србија жели најбоље могуће односе са својим јужним суседом.
„Не желимо лоше односе са Црном Гором, напротив, желимо најбоље могуће односе. Људи су испреплетани, у Србији живи на стотине хиљада људи који су пореклом из Црне Горе. Србија и Црна Гора нису увек биле у једној држави, имале су више државних облика, али се никад нису међусобно сукобљавале и нападале. Зато мислим да је овај закон лош, зато што изазива антисрпско расположење у Црној Гори, угрожава интересе српског народа и СПЦ и мислим да те проблеме могу да реше једино они сами унутар Црне Горе“, рекао је он.
Значај литија
„Сматрамо да једино дијалогом и на миран начин могу да се реше ови проблеми”, рекао је Дачић.
Упитан да прокоментарише то што се Црна Гора у вези с тим питањем обратила за помоћ НАТО-у, Дачић каже да је Подгорица то демантовала, али да су из Алијансе ипак рекли да се неће мешати у таква питања, односно у доношење закона о такозваним верским слободама.
„То је највећи аутогол Мила Ђукановића“, рекао је он.
На питање да ли ће се придружити литијама које се организују у Србији Дачић је рекао:
„Нисам ишао у литије, јер за мене су литије сваки дан моји наступи које имам, који су у интересу СПЦ и српског народа.“
Додао је да мисли да је то веома важно, јер показује колико људи подржавају ту идеју и колико је она ванполитичка и универзалног карактера.
„Мислим да су власти Црне Горе погрешиле. Они не могу да воде политику која се базира на антисрпским ставовима. Срба има 29 одсто у Црној Гори, а у државној администрацији их има само пет одсто. То у Србији није случај, на нашу срећу и на наш понос”, рекао је он.
Наставак активности на повлачењу признања КиМ
Говорећи о предстојећим сусретима са руским званичницима, Дачић је најавио састанак Мешовитог комитета влада две земље у Казању 4. и 5. марта и посету руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова крајем марта.
На питање да ли ће Србија наставити са активностима на поништавању признања тзв. државе Косово, Дачић је потврдно одговорио, напомињући да се Србија залаже за компромисно решење проблема јужне српске покрајине.
„Настављамо са активностима које се тичу статуса КиМ, односно дефинисања ставова одређених држава по том питању, јер многе државе имају о томе један потпуно недефинисан став и то им није у фокусу разматрања. Зато ћемо наставити са тим и можете очекивати у наредном периоду наставак или повлачења признања или суспензије или дефинисања тачног става“, рекао је он.
Додао је и да Приштина и западне земље не желе да се стави један заједнички мораторијум на лобирање за признање и повлачење признања, него траже и очекују да само Београд престане да ради на поништавању признања тзв. државе Косово.
„То за нас није упоредиво. Зато ћемо наставити с нашим активностима, иако је нама приоритет да се настави дијалог, али то није на нама“, истакао је Дачић.
Подсетио је и да се навршило годину дана откако је Вашингтон први пут затражио од Приштине да укине таксе.
„Вашингтону треба годину дана да убеди Приштину да укине таксе.... мене у то нико не може да убеди“, рекао је он.
Долазак Спутњика у Србију револуционаран потез
Поводом јубилеја Спутњика — пет година рада у Србији, шеф српске дипломатије је оценио да је долазак агенције у Србију био револуционаран потез с обзиром на доминацију западних медија, јер даје једну нову слику.
„Иако има централу у Русији, то је ипак српски медиј и веома је битно да објективно извештава о Србији“, закључио је он.