Како објашњава, Америка је Украјини обећала само подршку на дипломатском нивоу и уверавала је како је воли и поштује, а Кијев се обраћао за помоћ западним државама, али у почетку није добио ниједног заштитника.
„Украјина је у оквиру Будимпештанског меморандума мењала свој нуклеарни арсенал за папир, који, како се касније испоставило — нема никакву вредност“, истиче Турчинов.
Он тврди да САД сматрају да је Будимпештански меморандум био искључиво политичка декларација без икаквих обавеза и подсећа да је војна сарадња Кијева и Вашингтона почела тек онда када је Доналд Трамп, који је тада тек постао председник, одобрио испоруку противтенковских ракета Украјини.
Подсећања ради, након распада СССР Кијев је наследио значајан део нуклеарног арсенала, међутим, Украјина, Русија, САД и Велика Британија су 1994. године потписале Будимпештански меморандум, који је послужио као међународни споразум о безбедносним гаранцијама због приступања Украјине Споразуму о неширењу нуклеарног оружја.
У складу са Споразумом, нуклеарни арсенал на украјинској територији је уништен, а нуклеарне силе су се обавезале да ће Кијеву гарантовати безбедност.