„Нагомилали су нам се замрзнути конфликти, систем неповерења, сукоби на пољу сајбер-безбедности, санкције које у Русији нису апсолутно ништа промениле. Не предлажем њихово укидање, само констатујем. Наше санкције и контрасанкције коштају нас, Европљане, једнако колико и Русију – за резултат који није превише позитиван“, оценио је Макрон говорећи на Минхенској конференцији о безбедности.
Он је, такође, рекао да Русија не може да изгради јаке савезничке односе са Кином, јер су јој потребни партнери у Европи.
„Русија је огромна земља, али потребни су јој савезници. Западне земље су је 2013-2014. године подстакле ка савезу са Кином“, објаснио је Макрон, подсећајући на почетак кризе у Украјини и оштре реакције Запада на дејства Русије.
„Међутим, не мислим да тај савез са Кином може бити јак“, рекао је Макрон. Он је објаснио да Кина обично није склона тако блиским савезничким односима са другим земљама. Такође, према његовом мишљењу, руска страна може се плашити прекомерног приближавања са Пекингом.
„Русији су потребни партнери у Европи. Стратешки дијалог са Русијом требало би да се заснива на способности регулисања замрзнутих сукоба, способности да се разговара о сајбер-безбедности, свемиру... односно тој безбедносној архитектури“, закључио је председник Француске.
Самит лидера сталних чланица Савета безбедности УН
Макрон је навео и да поздравља идеју руског колеге Владимира Путина да се одржи састанак лидера пет земаља сталних чланица Савета безбедности УН.
„Русија је стална чланица Савета безбедности. Она не може стално да блокира развој овог савета. Поздрављам идеју председника Путина о самиту у формату П5 (пет сталних земаља чланица Савета безбедности УН) ове године“, нагласио је Макрон.
Говорећи на Петом светском форуму сећања на Холокауст, председник Русије предложио је да се одржи састанак шефова држава сталних чланица Савета безбедности УН — Русије, Кине, Сједињених Америчких Држава, Француске и Велике Британије — и изјавио да Русија намерава да „без одлагања упути одговарајуће писмо лидерима ’петорке‘“.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је 24. јануара да су иницијативу подржале Кина и Француска, а да још нису стигли одговори од Сједињених Америчких Држава и Велике Британије.
Мешање Русије у изборе у Француској
Председник Француске рекао је и да руска страна неће одустати од покушаја да утиче на изборе у Француској.
„Русија поступа агресивно. Мислим да ће се то наставити у наредним месецима и годинама“, рекао је Макрон на Минхенској конференцији о безбедности, говорећи о покушајима утицаја на ток избора у Француској.
Он сматра да се ова прогноза заснива на чињеници да такве активности „не престаје у једном тренутку, спонтано“. Према томе, према његовим речима, Русија ће наставити са покушајима „дестабилизације западних демократија“.
Француски председник при томе је нагласио да Русија није једина земља која покушава да се меша у изборе.
„Постоје и америчке групе које су покушавале да утичу на изборе у Европи“, закључио је он.