Након састанка са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом на маргинама Минхенске конференције о безбедности, Мотеги је рекао да је објаснио како да се наставе преговори.
„Фазе (преговора) се мењају“, истакао је јапански министар.
Он је додао да су Москва и Токио са супротстављања основним одредбама прешли на позитивнију дискусију.
Јапански министар нагласио је да је позвао Лаврова да у најскорије време посети Јапан и да се датуми преговарају.
Раније је Мотеги саопштио да консултације и сарадња Токија и Москве постепено напредују. Изразио је наду у наставак отворене расправе о билатералним питањима, укључујући питање закључивања мировног споразума.
Министар спољних послова Русије Лавров подржао је свог колегу, истакавши да се нада да ће се разматрати читав низ питања које интересују обе стране.
Мировни споразум
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. Совјетски Савез и Јапан потписали су 1956. године Заједничку декларацију у којој је Москва пристала да размотри могућност предаје Јапану острва Хабомаи и Шикотан након закључивања мировног споразума, а судбина Кунашира и Итурупа није поменута.
Каснији преговори нису донели никакав резултат и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан. Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правне основе, није упитан.
Након састанка лидера Русије и Јапана у Сингапуру 14. новембра 2018. јапански премијер Шинзо Абе је изјавио да су се стране договориле да убрзају процес преговора о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званични став био захтев да острва Кунашир, Итуруп, Шикотан и Хабомаи најпре буду враћен, а да тек након тога буде закључен мировни споразум.