Руски дипломата: Да није било Црвене армије, Пољске не би било на карти

© Sputnik / Alexey Vitvitsky / Уђи у базу фотографијаАмбасадор Русије у Пољској Сергеј Андрејев
Амбасадор Русије у Пољској Сергеј Андрејев - Sputnik Србија
Пратите нас
Пољске власти интензивирају кампању изобличавања историје уочи обележавања 75. годишњице победе Совјетског Савеза у Другом светском рату, рекао је амбасадор Русије у Пољској Сергеј Андрејев, истакавши да Варшава заборавља чињеницу — да није било победе Црвене армије — Пољске не би било на карти.

„Приближава се обележавање 75. годишњице Победе у Другом светском рату. Као и увек, како се приближава 9. мај, јача и кампања изобличавања и ревидирања историје и умањивања вредности наше победе. Међутим, ми смо спремни на то. Сигурно смо да смо у праву“, истакао је амбасадор.

Истовремено, он је скренуо пажњу на то да пољске власти често заборављају чак и датуме када су њихови градови ослобођени од фашиста, истакавши да званична Варшава заборавља да савремена Пољска постоји управо захваљујући Црвеној армији.

„Сада кажу: ’Да, Црвена армија је ослободила Пољску од Хитлерове окупације, али то није било ослобођење у правом смислу те речи, јер наводно совјетски војници нису могли донети Пољској и другим европским земљама слободу, јер, наводно, ни они нису били слободни‘. Имају у виду то што у Совјетском Савезу у то време није било демократског система и што је, наводно, након Хитлерове окупације наступила друга — совјетска доминација. Како кажу — СССР је наметнуо земљама Источне Европе свој поредак. Такво схватање изоставља једну главну чињеницу — да није било победе Црвене армије и Совјетског Савеза у Другом светском рату — тих земаља једноставно не би било на карти“, истакао је амбасадор.

Како је указао Андрејев — након победе Црвене армије, почео је пут обнове и развоја тих земаља.

Андрејев је додао да се на споменике совјетских војника у Пољској и даље гледа као на симболе совјетске доминације у послератном периоду, а не као на споменике војника-ослободилаца.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала