Према његовим речима, Русија се залаже за одржавање мултилатералних преговора о решавању ситуације на Блиском истоку под међународним окриљем, чија је потреба наведена „у завршној изјави последњег састанка министара спољних послова земаља-чланица Арапске лиге“.
„Сматрамо да би ову улогу на себе могао да преузме ‘квартет' међународних посредника који представља једини пратећи механизам мировног процеса на Блиском истоку који је признао Савет безбедности УН. Русија је као чланица 'четворке’ спремна да помогне у постизању компромисних решења“, објаснио је руски министар.
Лавров је нагласио да су за предузимање реалних корака ка праведном и дводржавном решењу сукоба између Палестине и Израела потребни „као прво, истински напори самих Палестинаца и Израелаца и друго ─ максимално избалансирана и непристрасна међународна подршка овом процесу“.
Он је додао да ће у контактима са Палестинцима и Израелцима Русија наставити да упорно подстиче обе стране да заузму конструктиван став у интересу договора о решењима за све постојеће проблеме.
Став Вашингтона
Сједињене Америчке Државе у суштини су изигнорисале међународно признати приступ ка решавању кризе на Блиском истоку, сматра руски министар.
„Сједињене Америчке Државе су у свом стилу предложиле да се ‘једним потезом’ разразреши један од најстаријих сукоба нашег времена. При томе је Вашингтон у суштини игнорисао општепризнати међународни правни оквир за решавање ситуације на Блиском истоку, који укључује резолуције Савета безбедности и Генералне скупштине УН и Арапске мировне иницијативе“, прецизирао је министар.
Према његовим речима, амерички планови предвиђају решење свих кључних проблема „коначног статуса“ палестинских територија – границе, насеља, Источног Јерусалима, избеглица – на рачун једностраних уступака у корист Израела.
„Такав приступ тешко да ће помоћи да се ситуација поправи. На то указује и чињеница да Палестинци категорички одбацују такозвани ‘договор века’“, закључио је Лавров.
Трампов „договор века“
Амерички председник Доналд Трамп представио је 28. јануара план мировног споразума, познат као „договор века“. Овај договор је нацрт споразума између Израела и Палестине којим би требало да буде окончан сукоб у региону. План предвиђа стварање државе Палестине и њену демилитаризацију, док би Израел задржао контролу над истоком реке Јордан, а Јерусалим би остао његов неподељени главни град.
Палестинци и арапске земље нису прихватили овај план: према њиховом мишљењу, он одузима Палестинцима право на територије предвиђене резолуцијама Уједињених нација. Шеф Палестинске администрације Махмуд Абас такође је одбацио нови план рекавши да Палестинци инсистирају на признавању њихове државе у границама из 1967. године са главним градом у Јерусалиму.