Херој авионске катастрофе у Минхену спасио је, између осталих, и животе Бобија Чарлтона и Дениса Вајолета тако што их је извукао из олупине после несреће која се десила 1958. године, пише „Сан“.
Грег се тог 6. фебруара нашао у авиону којим су се фудбалери Манчестера, чувене „Базбијебе бебе“, враћали са утакмице Европског купа (данашње Лиге шампиона) против Црвене звезде из Београда. Тај авион срушио се одмах после полетања са снегом покривене писте на аеродрому у Минхену.
Грег је успео да се извуче из срушеног авиона, а постао је херој трагедије након што се вратио како би из олупине у пламену спасио Веру Лукић, трудну жену југословенског дипломате, и њену младу ћерку Весну.
Потом се вратио у авион и спасио повређене Бобија Чарлтона, Дениса Вајолета, менаџера Мета Базбија и колегу из Северне Ирске Џекија Бленкфлауера.
Невероватно, али истинито, само 13 дана касније одиграо је утакмицу у којој је Јунајтед победио Шефилд са 3:0.
62 years ago today Harry Gregg pulled pregnant Vera Lukic and her 2 year old daughter Vesna from the wreckage at Munich. In 2007 he went back to Belgrade to see them and meet Zoran who wouldn't have been born had it not been for Harry's incredible bravery.
— Red_Devil (@RetroRed2) February 6, 2020
What an amazing man 👏 pic.twitter.com/NVpTy2AupU
У својој аутобиографији „Харијева игра“ (Harry's Game), о авионској несрећи је написао: „Минхен је утврдио мој идентитет, у то нема никакве сумње. Али је цена била превисока, јер је тај Минхен бацио сенку на цео мој живот, коју никада нисам успео да одагнам“.
Потоњи светски шампион Боби Чарлтон је у Би-Би-Си-јевом документарцу из 2017. године рекао: „Имао сам среће да сам седео на правом месту. Падали смо и наилазили на куће и друге препреке. Била је то ноћна мора“.
„Када смо стигли у болницу, почео сам да се губим. Једноставно нисам знао шта се дешава. Дали су ми инјекцију у врат, и ја сам се само срушио. Нисам се пробудио до следећег јутра. А онда је дошао момак, Немац, са папиром у рукама. Имао је списак свих играча и читао их је. После имена оних који су преживели рекао би „да“, а после оних који нису - рекао би „не“.
У авионској катастрофи погинуле су 23 особе, укључујући енглеског интернационалца Данкана Едварда, капетана Роџера Бирна, Џефа Бента, Едија Колмана, Марка Џонса, Дејвида Пега, Томија Тејлора и Билија Вајлана. У паду авиона погинули су и тренер, клупски званичник, стјуарт, копилот и новинари.
Боби Чарлтон (82) је једини жив од свих који су преживели катастрофе која се десила пре 62 године.
Проглашен за најбољег голмана светског првенства
Грег је за Јунајтед забележио 247 наступа између 1957-1966. Године, након што се придружио Донкастеру за тадашњи светски рекорд од 23.000 фунти.
Међутим, с њима никада није освојио трофеј, због повреде у ФА купу 1963. године која је ограничила његове наступе у две сезоне у којима је клуб освојао титуле.
Играчку каријеру завршио је у Стоуку 1967. године, а онда се бацио у тренерске воде у Шрезберију, Свонсију, Крјуу и Карслилију.
За репрезентацију Северне Ирске Грег је забележио 25 наступа и проглашен је за најбољег голмана на Светском првенству у Шведској 1958. године.
Фондација „Хари Грег“ саопштила је: „Са великом тугом вас обавештавамо о смрти легенде Манчестер јунајтеда и Северне Ирске“
Легендарни голман преминуо је у болници у Колерајну у Северној Ирској.