Амерички државни секретар за правосуђе Вилијам Бар саопштио је раније овог месеца да би влада у Вашингтону требало да размотри преузимање контролног удела у „Нокији“ или „Ерксону“, или у обе компаније, како би „потиснула тенденцију“ кинеског „Хуавеја“ „за доминацијом“ на тржишту мобилних мрежа следеће генерације, познате као 5Г.
„Нокија“ и „Ериксон“ су два највећа европска произвођача мрежне опреме и директни конкуренти „Хуавеју“.
Вестагер је данас изјавила за Си-Ен-Би-Си да је на тим „предузећима да одговоре да ли су на продају или не“, али да је на европским посланицима „да осигурају да се процени сваки ризик“.
„Овде у Европи смо неутрални према врсти власништва, можете да будете у државном или приватном власништву. Оно што је за нас важно јесте да сте активни као тржишни оператер“, рекла је Вестагер.
Она је додала да не располаже конкретним информацијама о томе да ли америчка држава жели да купи удео, и да не зна да ли „Нокија“ или „Ериксон“ нуде на продају власничке уделе, чиме је у суштини оставила отворена врата за такво евентуално преузимање, наводи Си-Ен-Би-Си.
Званични Вашингтон упорно тврди да „Хуавеј“ представља ризик по националну сигурност, тврдећи да кинеска влада може да користи његову опрему за шпијунирање или блокирање мреже. „Хуавеј“ је у више наврата категорично негирао те тврдње.
Администрација председника САД Доналда Трампа, подсећа ова телевизија, врши притисак и на друге земље широм света, нарочито у Европи, да „Хуавеју“ забране учешће у изградњи њихових 5Г мрежа.
Америка нема власатиту компанију која би била конкурент „Хуавеју“ и покушава да нађе начин на који би могла да конкурише кинеском техолошком диву. Стицање контролног удела у „Нокији“ или „Ериксону“ види као једно од могућих решења да то оствари, додај есе у тексту.
Си-Ен-Би-Си није данас успео да добије коментаре из те две компаније, али су поводом раније изјаве Вилијама Бара из „Нокије“ тада поручили да је „интересовање инвеститора увек добродошло“.