„Видимо да су Руси и Турци врло близу започињања већег сукоба у овом региону. Надамо се да ће они наћи решење како би то спречили“, рекао је Хофман на брифингу.
„Настављамо да позивамо међународну заједницу да изврши притисак на Турску и, што је још важније, на Сирију, како би она прекинула своје нападе на Идлиб и потражила мирно решење“, додао је он.
Хофман је потврдио амерички став, који се састоји од оптуживања сиријских власти за „нападе на свој народ“, у овом случају у провинцији Идлиб, као и у позивима на политичко решење.
Ситуација у Идлибу
Раније је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да Турска није испунила читав низ кључних обавеза по питању решавања кризе у Идлибу, а пре свега када је реч о раздвајању терориста од представника опозиције.Како је рекао, ту се мисли на раздвајање представника опозиције који сарађују са Турском и који су спремни на дијалог са Дамаском у оквиру политичког процеса, од припадника терористичке организације Нусра фронт, који се сада декларишу као припадници Хејат Тахрир ел Шама.
Према договору представника Русије, Ирана и Турске, који је постигнут у мају 2017. године на преговорима у Астани (сада Нурсултан), у Сирији су формиране четири зоне деескалације. Територија три зоне је током 2018. године прешла под контролу Дамаска. Четврта зона, која се налази у провинцији Идлиб и деловима суседних провинција Латакије, Хаме и Алепа и даље није под контролом сиријских власти. Њен највећи део држе терористи Нусра фронта. Тамо су стални сукоби милитаната и владиних снага.
У среду је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган саопштио да је Анкара спремна да употреби сву своју војну силу у случају операције у Идлибу. Он је додао да је почетак нове војне операције у Идлибу „само питање времена“, а све припреме за њено извођење већ су завршене.