00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
17:00
60 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новаков нови лист и вечити у раљама Европе
16:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Да ли НАТО пребацује војну технику ближе руским границама?
16:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли Трамп заузети Гренланд?
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Ушанка, најпознатија руска капа, носили су је војници, политичари, а освојила је модне писте

© Sputnik / Сергей Пятаков / Уђи у базу фотографијаТуристи се сликају испред излога ГУМ-а у Москви.
Туристи се сликају испред излога ГУМ-а у Москви. - Sputnik Србија
Пратите нас
Широм света је познато да је капа ушанка, а неки је зову и шубара, један од најпознатијих симбола Русије, али мало ко зна одакле она долази, зашто су је сликали уметници ренесансе и како се нашла на модним пистама. 

Пророк и ушанка

У белгијском граду Генту недавно је приказана изложба под називом „Јан ван Ајк. Оптичка револуција“. Организатори су сакупили скоро половину дела овог уметника из периода северне ренесансе, и што је најважније, показали су обновљене панел-плоче на олтару из 15. века

И док се кустоси диве приказаним наборима тканине на одећи и светлим нијансама, пажљиви туристи из Русије су изненађени када виде човека са ушанком на глави.   

Зашто пророк има један од руских националних симбола на глави?

© Sputnik / Всеволод Тарасевич / Уђи у базу фотографијаМушкарци са ушанкама на руској зими
Мушкарци са ушанкама на руској зими - Sputnik Србија
1/4
Мушкарци са ушанкама на руској зими
© Flickr / U.S. Department of StateПортпаролка Псаки позира са руским колегом носећи розе "ушанку"
Портпаролка Псаки позира са руским колегом носећи розе ушанку - Sputnik Србија
2/4
Портпаролка Псаки позира са руским колегом носећи розе "ушанку"
© Sputnik / Evgeni Biyatov / Уђи у базу фотографијаПродажа сувениров на Арбате в Москве.
Souvenirs offered on Arbat Street, Moscow - Sputnik Србија
3/4
Продажа сувениров на Арбате в Москве.
© Sputnik / РИА Новости / Уђи у базу фотографијаРуски председник Владимир Путин. Из архиве прес-службе председника Руске Федерације.
Руски председник Владимир Путин. Из архиве прес-службе председника Руске Федерације. - Sputnik Србија
4/4
Руски председник Владимир Путин. Из архиве прес-службе председника Руске Федерације.
1/4
Мушкарци са ушанкама на руској зими
2/4
Портпаролка Псаки позира са руским колегом носећи розе "ушанку"
3/4
Продажа сувениров на Арбате в Москве.
4/4
Руски председник Владимир Путин. Из архиве прес-службе председника Руске Федерације.

Једна глава, три увета

Наравно, мора се на почетку разјаснити историја појаве овог одевног предмета. Изгледа да је ушанка, као и много тога у Русији, стигла од татарских Монгола. Већина историчара сматра да је ушанка модернизована верзија њиховог малаја (капа направљена од овчје коже у облику купе). Широки полувратници штитили су образе од ветра и мећаве. Свечаније капе су биле краће од традиционалних.

Првобитна монголска капа током времена се променила: чврсти задњи део подељен је на три дела (појавиле су се две бочне стране), одакле и потиче назив у руском језику „треух“ — зимска капа са наушницима. 

Други народи су имали своје варијанте. Већ у 14. веку појавила се такозвана кабардинка направљена од коже видре код запорошких Козака. У Белорусији су носили аблавуху, која је имала „уши“ не само са стране, него и напред и назад. Могла се завезати на врху главе или, а у оштрој хладноћи, спуштала су се сва четири дела.

Како је ушанка доспела до Европе

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаНавијачи пред меч Светског првенства 2018. између репрезентација Португалије и Марока
Ушанка, најпознатија руска капа, носили су је војници, политичари, а освојила је модне писте - Sputnik Србија
Навијачи пред меч Светског првенства 2018. између репрезентација Португалије и Марока

Нешто је усвојено од Помора (етничка група руског народа) и Европљана. У то време није постојала функционалнија и промишљенија одећа која би била прикладнија за рад на ветру на великој хладноћи. Стога су елементе њихових ношњи позајмили енглески, холандски и норвешки морнари. 

Ушанке су биле корисне и онима који су живели на копну јер је у Европи у периоду од 14. до 19. века било „мало ледено доба“. Обилне кише и необично сурове зиме утицале су на избор одеће. Зато се на платнима ренесансних уметника могу видети не само капе од крзна, него и огртачи.

Јан ван Ајк је на олтару у Генту ставио ушанку на старозаветног пророка Захарија. Код Борнемана Ханса, холандског уметника из 15. века, такође се могу видети сличне капе. Цар Жигмунд Луксембуршки на портрету који је насликао Антонио Пизанело, исто има овакву капу. 

На делима других великих уметника — Герарда Давида, Бројгела, Боша — могу се видети управо препознатљиве руске ушанке. Изгледа да то није била ретка појава, већ норма тог времена. Историчари још увек нису дошли до јединствене тачке гледишта када је ова тема у питању. 

Са ушанкама на трибине Маузолеја

Ушанка је доживела препород након револуције у редовима Беле армије. Капа са малим штитом који није сашивен од крзна, него од дебеле вунене тканине, добила је назив „колчаковка“ у част предводника покрета Александра Колчака. 

Сукнена капа је 1934. године званично постала део униформе. Након пет година замењена је кожном верзијом и додато је дугме. Капе за високе званичнике су израђивали од персијанера (врста крзна), а за средње јединице од овчје коже.

Године 1940. зими су полицајци и борци Црвене армије почели да носе ушанке, а истовремено се појавила потреба за светлом овчјом кожом. Затим је практичне капе почело да користи и цивилно становништво. 

© Sputnik / П. Кассин / Уђи у базу фотографијаАмерички глумац и Арнолд Шварценегер на Црвеном тргу.
Ушанка, најпознатија руска капа, носили су је војници, политичари, а освојила је модне писте - Sputnik Србија
Амерички глумац и Арнолд Шварценегер на Црвеном тргу.

У постсовјетско доба ушанке су постале модерне захваљујући Леониду Брежњеву. Управник легендарне Модне куће у Москви Александар Игманд причао је да је пре још једне у низу годишњице револуције предложио Леониду Брежњеву да се не смрзава у малој астраганској капи, већ да ће он израдити нешто топлије за њега. Брежњев се сложио. Следећег 7. новембра читав Политбиро је стајао на трибинама Маузолеја са ушанкама од нерца, крзна младог северног јелена и персијанера. 

Многи страни туристи се враћају кући са таквим сувениром или макар имају фотографију са ушанком на глави. У холивудским филмовима Руси обавезно носе крзнену ушанку и зими и лети. 

Ако питате данас било ког странца како изгледа руска шубара или ушанка, он ће вам у већини случајева одговорити правилно, не гледајући речник. 

Ушанка на светској сцени моде

Да ли је сваки народ који је живео у оштрој зими сам дошао до идеје како сашити своју капу или је идеја узета од комшија? На ово питање нема одговора, али се зато са поуздањем може рећи да је ушанка популарна не само код нас, него и ширем света. 

Модни дизајнери сваке године у јесењим и зимским колекцијама приказују шарене шубаре од разних материјала: вештачког и природног крзна, вуне и тако даље. 

Ово је заиста модерни додатак који употпуњава изглед. Крзнена ушанка прелепо изгледа у снежним планинама, посебно у комплету са дубоким чизмама. Лепо се комбинује са крзненим јакнама и плетеном одећом, а прикладна је и у војничком стилу. Када је реч о мушкој одећи допуњавају је грубе чизме или капут, посебно са сличним крзненим оковратником.

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала