00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
ЕПС затвара старе термоелектране: Треба ли да их, попут Немачке, конзервира?
06:56
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Ако се Русија меша у изборе, онда америчка демократија не вреди ни гроша

© REUTERS / Andrew KellyИзбори у Америци
Избори у Америци - Sputnik Србија
Пратите нас
Вест да су представници америчке обавештајне службе упозорили представнике Конгреса да је Москва већ почела да се меша у председничке изборе, руски експерти сматрају баналном, јер ако је Русија у стању да управља изборима једне суверене и моћне земље, онда са америчком демократијом нешто није у реду.

Према извештају обавештајне службе, на који се позива „Њујорк Тајмс“, руски хакери припремају нападе на Демократску партију, али тако да се чини да ови напади долазе са територије Ирана, а циљ им је да омогуће реизбор Доналда Трампа на место председника

Руско мешање -„Пи ар“ кампања обавештајних служби

Александар Михајлов, бивши обавештајац, генерал мајор ФСб у пензији сматра да америчке обавештајне службе своје лоше резултате настоје да прикрију митским претњама, због тога и представљају извештаје које нико не може да провери.

„Сматрам да је то чиста „пр“ кампања америчких обавештајних служби. Тренутно они доживљавају неуспех за неуспехом, и због тога се служе фејковима које сами измишљају. Како ми можемо да се мешамо у изборе у САД. Они бирају и предлажу кандидате, они бирају председника. Да смо ми тако моћни и да можемо да се мешамо у изборе у САД, амерички председник би био наш човек, Лугавој или Жириновски и тада би овакве изјаве биле у реду“, рекао је експерт.

Америчке обавештајне службе немају шта да представе ни Конгресу, ни Сенату, ни председнику и зато се крећу добро утабаним стазама, сматрају руски експерти. Ово је свакако чудно, јер обавештајне службе по природи ствари не треба да понављају своје поступке, али ако им је циљ утицај на политичку игру унутар Америке или погоршање односа са Русијом, онда „обавештајна изборна кампања“ поприма смисао.

Америчке обавештајне службе учествују у политичким играма

Андреј Лугавој, народни посланик Државне думе истиче да су америчке обавештајне службе познате по својим „неодговорним изјавама“ о ситуацији у Сирији или о постојању хемијског оружја и оружја за масовно уништење у Ираку,  како би покренуле рат на почетку 21. века, па је тако и сада.

„Политику нико не може да избегне, као ни политичке интересе и коњуктуру. У одређеној мери обавештајне структуре САД учествују у политичким играма“, рекао је народни посланик.

Он додаје да у руководству обавештајне службе, можда не на високом нивоу, али у неким слојевима, постоје људи који су привржени Демократској партији, због чега и настоје да користе разне „извештаје“  како би утицали на политички живот.

„Иза изјава такве врсте стоји политичка наредба да се створи „ратна“ атмосфере у време предстојећих избора. Осим тога реч је о унутрашњој борби између демократа и републиканаца усмерена против Трампа или покушавају да представе Русију као монструма који се меша тамо где се друге државе не мешају. Иако ми одлично знамо да нико као Американци не покушава да наметне своја правила свим тачкама света“, рекао је Лугавој.

Са овим ставом се слаже и Виктор Черкашин, пуковник спољне обавештајне службе у пензији. Он додаје да се изјаве представника било које службе у земљи дају се у складу са интересима одређених кругова.

„Ако је то корисно Демократској или Републиканској партији, они ће то урадити. Ако је то корисно директно обавештајној служби, они ће то урадити, власт или сама председничка администрација може то да уради. Мислим да свима који не желе да се односи са Русијом побољшају, не само са Америком, него и са другим земљама, на пример европским. Зато се ствара специјално таква хистерија“, рекао је експерт.

Извештај естонске обавештајне службе

Дан пре него што је помоћница директора Националне обавештајне  Шелби Пирсон поднела извештај пред Одбором Конгреса о почетку руског мешања у председниче изборе, амерички „НБС Њуз“ је објавио чланак са истом тематиком, али у коме се позива на извештај и процене естонске обавештајне службе. Према том извештају Русија настоји да подржи „про руског“ кандидата на предстојећим председничким изборима у Америци, али и да покаже да западне земље нису у стању да одрже фер изборе.

Овај циљ Москва планира да изведе путем сајбер операција, које су до сада биле успешне и за које Русија није у довољној мери била санкционисана од стране западних земаља. У извештају се такође наводи да Русија наставља да јача своје војне потенцијале како би се супротставила Европи и НАТО-у.

У извештају се наводи да Русија је у 2019. години основала три нове команде, пет нових штабова и 15 механизованих пукова у западном војном округу који се граничи са пет земаља чланица НАТО-а, али и са Финском и Украјином. Осим тога, Русија ће наводно покушати да се умеша не само у председничке изборе у Америци у новембру, већ и у парламентарне изборе у октобру у Грузији.

„То је постало већ банално и толико неинтересантно, да на такве изјаве не треба ни реаговати. Јер изјаве о мешању у изборе се појављују већ неколико година. Може се извести закључак да је Русија толико утицајна да може да утиче на изборе председника велике државе Америке и других земаља, а то је смешно“, рекао је Черешкин
Стратегије за борбу против руског мешања

Интересантан је податак да је амерички либерални тинк тенк  „Центар за амерички прогрес“, објавио извештај о начину на који се треба борити са руском претњом како се не би поновио сценарио са избора 2016. годин. Овај извештај су израдили Џејмс Лемонд и Талија Дисел.  Они наводе да Русија стално мења тактике, што отежава спречавање оваквих напада и утиче на сигурност предстојећих избора.

Русија је, према њиховим речима, покушала да утиче и не само на председниче изборе у Америци, већ да и у Француској подржи Марин Ле Пен испред Националног фронта, која  је била привржена сарадњи са Русијом. Исте године током федералних избора у Немачкој, Москва је покушала да популаризује крајње десничарску немачку партију Алтернатива за Немачку. Поред Америке, Француске и Немачке, у овом извештају се наводе и Шведска и Балтичке земље али и детаљно разрађена процедура за спречавање руског утицаја.

Подсетимо, одмах након избора у Америци 2016. године, америчке обавештајне службе су оптужиле Русију за мешање у изборни процес, а америчког председника Доналда Трампа за заверу и сарадњу са Москвом. Иако су и Кремљ и Бели дом одбацили овакве оптужбе, покренута је истрага која је трајала готово две године..

Истрага о мешању у америчке изборе трајала је готово две године. Прошлог пролећа, Роберт Милер, тадашњи специјални тужилац,  признао је да не постоје докази о завери Трампа или његових сарадника са Москвом. Без обзира на то, он је оптужио групу руских грађана за мешање у изборе. У Кремљу су изјавили, да без обзира на оптужбе, Милер није доставио одговарајуће доказе. 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала