Наступајући на конференцији о разоружавању, која се одржава у Женеви, Лавров је рекао да је први такав потез Вашингтон предузео још 2002. године када је иступио из најважнијег споразума о стратешкој стабилности – Споразума о ограничавању система противракетне одбране.
Он је подсетио и на чињеницу да је Америка једина земља која је употребила нуклеарно оружје пре 75 година на јапанске градове Хирошима и Нагасаки, чиме је и покренута трка у нуклеарном наоружању чије се последице осећај и данас.
Прави разлог иступања из Споразума о ракетама није Русија
У осврту на Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета, Лавров је рекао да прави разлог због чега је Вашингтон одлучио да иступи из њега није повезан са ставом Русије по том питању.
Према његовим речима, Америка је практично одмах након иступања из Споразума почела да спроводи тестирања забрањених система, након чега су почеле да се нижу најаве да ће ти системи бити распоређени у различитим регионима света.
С тим у вези, Лавров је истакао да је реципрочни став Русије да такође иступи из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета и да пружи одговор на распоређивање тих система – „максимално одговоран приступ“.
Нико не сме да победи у нуклеарном рату
Лавров је рекао и да је Русија предложила Америци да се стави акценат на „формулу“ коју су својевремено утврдили последњи совјетски лидер Михаил Горбачов и тадашњи председник САД Роналд Реган о томе да у нуклеарном рати „не сме бити победника“.
„У циљу смањивања тензија и очувања могућности да се настави дијалог неопходно је ставити акценат на формулу Горбачова и Регана. Москва сматра да би такав став Запада представљао позитиван сигнал за целокупну међународну заједницу. Међутим, Вашингтон на те позиве не одговара“, додао је.
Он је такође рекао и да нова нуклеарна доктрина САД драстично умањује праг употребе таквог наоружања.