Разбијено десет највећих митова о коронавирусу

© Vincent YuВежбање у Хонгконгу под маскама
Вежбање у Хонгконгу под маскама - Sputnik Србија
Пратите нас
Док се свет припрема за ширење опасног коронавируса, Светска здравствена организација (СЗО) сачинила је списак митова и „разбила“ их, преноси Танјуг.

1. Опасно је примити пакет из Кине

Потпуно је безбедно је примити пошиљку из Кине. Људи који примају пакете из Кине нису изложени ризику да заразе новим коронавирусом. Из претходне анализе знамо да коронавируси не могу да преживе дуго на објектима попут писама или пакета.

Сеул, Јужна Кореја - Sputnik Србија
Коронавирус је прва права „инфодемија“ на свету. Треба нам вакцина против дезинформација

2. Антибиотици ефикасни у спречавању и лечењу

Не, антибиотици не делују против вируса, само бактерија. Нови коронавирус је вирус и, према томе, антибиотици се не смеју користити као средство за превенцију или лечење.

Међутим, људи који су хоспитализовани због коронавируса, можда ће примати антибиотике јер је могућа бактеријска коинфекција.

3. Постоје одређени лекови за спречавање или лечење

До данас не постоји посебан лек који би спречио или лечио нови коронавирус.

Ипак, особе заражене вирусом требало би да добију одговарајућу негу за ублажавање и лечење симптома. Неки лекови се тренутно истражују и биће тестирани кроз клиничка испитивања, закључује СЗО и наводи да та организација помаже да се убрзају истраживачки и развојни напори.

4. Конзумирање белог лука може да спречи инфекцију 

Бели лук је здрава намирница која може имати нека антимикробна својства. Међутим, не постоје докази из тренутне епидемије да је конзумирање белог лука заштитило људе од новог коронавируса.

5. Нови коронавирус погађа само старије људе

Људи свих доби могу се заразити новим коронавирусом. Старији људи и људи са већ постојећим медицинским стањима (попут астме, дијабетеса, срчаних болести) рањивији су и изгледа да је већа могућност да тешко оболе од вируса. СЗО саветује људима свих старосних група да предузму кораке како би се заштитили од вируса, на пример, одржавајући хигијену руку и респираторну хигијену.

6. Вакцине против упале плућа штите од новог коронавируса

Вирус је толико нов и другачији да му је потребна сопствена вакцина, тако да вакцине против упале плућа или сезонског грипа не помажу.

7. Прскање алкохолом или хлором по телу може убити коронавирус

Распршивање алкохола или хлора по вашем телу неће убити вирусе који су већ ушли у ваше тело. Прскање таквих материја може бити штетно за одећу или слузокожу (тј. очи, уста). Имајте на уму да и алкохол и хлор могу бити корисни за дезинфекцију површина, али их треба користити према упутствима.

8. Термални скенери ефикасни у откривању људи заражених коронавирусом

СЗО одговара да су термални скенери ефикасни у откривању људи код којих се појавила повишена телесна температура због инфекције новим коронавирусом, али да не могу открити људе који су заражени ако још увек немају грозницу. То је зато што је потребно између два и десет дана да се инфицирани људи разболе и развију грозницу.

9. Апарат за сушење руку уништава коронавирус

Пример за један од митова јесте да су сушачи за руке ефикасни у уништавању новог коронавируса. Да бисте се заштитили, треба да често чистите руке влажним марамицама на бази алкохола или да их перете сапуном и водом. Када су вам руке очишћене, темељно их осушите папирним убрусима, саветују из СЗО.

10. Ултраљубичаста лампа за дезинфекцију може да убије нови коронавирус

СЗО одговара да се УВ лампе не смеју користити за стерилизацију руку или других подручја коже, јер УВ зрачење може изазвати иритацију коже.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала